Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Претплата Шестмесечна 500 денари Годишна 1.000 денари Телефон: +389(0)2 60 91 798; +389(0)78 232-712
Дигитален магазин
 • СЕМЕЈСТВОТО БАБУНСКИ

  Македонија се крсти во Давид и во Доријан

 • ТЕМА НА МЕСЕЦОТ

  Во името на парите?

 • ЈОВАНКА РАДИЧЕВИЌ (ЖРК ВАРДАР)

  Сите се плашат од нас...

 • СПОРТ И БРАК

  Ања ги открива тајните на својот сопруг Павел

Ekipa
Ekipa

Работнички

Крај

1:2

Металург

CLOSE

Баснарков

Илиевски

Милушев

karton-slikicka
Зајков

Силјановски

karton-slikicka
Тодоровски

Петровиќ

Трајчевски

izmeni-slikicka
(58’ Велковски)

karton-slikicka
Маркоски

Сулејманов

izmeni-slikicka
(71’ Петров)

gol-slikicka
25’ Илијоски

 

Тренер: Игор Ангеловски

 

РЕЗЕРВИ

Шишкоски

Најдоски

Адем

Маневски

Настевски

ПМФЛ – 29.коло

Национална арена „Филип Втори“. Гледачи: 100. Главен судија: Димитар Мечкаровски. Помошници: Неделкоски и Петрески (сите од Скопје). Делегат: Зоран Недев (Неготино)

vreme-slikicka
Почеток на натпреварот

napad-slikicka
1’ – По само 35 секунди игра, Симоновски се најде во одлична позиција по лавата страна шутираше откосо од 7-8 метри, но Баснарков брани исфрлајќи во корнер

corner-slikicka
4’ – Петровиќ изведе корнер за Работнички, но без проблеми за гостинската одбрана

gol-slikicka
0-1 – 5’ – ГООООООЛ ЗА МЕТАЛУРГ. Одличен продор на Стевановиќ на 18 метри, прецизно шутира ниско по земја и сместува во левиот долен агол од голот на Баснарков

corner-slikicka
10’ – Корнер за Работнички, но без проблеми за гостинската одбрана

napad-slikicka
13’ – Петровиќ се обиде откосо со шут од околу 15 метри, но Ефремов на место

karton-slikicka
22’ – Жолт картон за Љамчевски поради груб старт

karton-slikicka
23’ – Жолт картон и за Филип Ристовски кај Металург

napad-slikicka
24’ – Милан Илиевски се обиде од слободен удар од околу 30 метри, но само во живиот ѕид

gol-slikicka
1-1 – 25’ – ГОООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Баже Илијоски. Мала мајсторија во соло акција на Сулејманов, кој се проби по линија до голот на Металург го проигра на неколку метри Илијоски на кого не му беше тешко да смести во мрежата на гостите

napad-slikicka
30’ – Симоновски во убава можност се најде, но акцијата прекината поради офсајд

karton-slikicka
35’ – Жолт картон за Кире Маркоски

ofsajd-slikicka
36’ – Шанса за Работнички, но Тодоровски се најде во офсајд позиција

penal-slikicka
43’ – ПЕНАЛ ЗА МЕТАЛУРГ! Симоновски во акција во шеснаесетникот на домашните, а Баснарков го фаулира за удар од белата точка

gol-slikicka
1-2 – 45’ – ГОООООЛ ЗА МЕТАЛУРГ. Симоновски погодува од белата точка

kraj-slikicka
КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ

vreme-slikicka
Почеток на второто полувреме

izmeni-slikicka
46’ – На местото на Ристевски во игра кај Металург е Далчески

napad-slikicka
51’ – Тодоровски убаво нафрли од десната страна од слободен удар, но пред голот на Металург сепак расчистува гостинската одбрана

karton-slikicka
52’ – Жолт картон за Митровски поради груб старт

izmeni-slikicka
58’ – Дарко Велковски во игра кај Работнички на местото на Трајчевски

izmeni-slikicka
60’ – Радески во игра кај Металург на местото на Пеев

napad-slikicka
66’ – Одлично нафрлање од десната страна, но Симоновски на неколку метри пред голот на Работнички не успеа да се снајде најдобро

izmeni-slikicka
71’ – На местото на Сулејманов во игра е Петров кај Работнички

karton-slikicka
72’ – Жолт картон за Зајков поради груб старт врз Симоновски

napad-slikicka
75’ – Вистинска мајсторија на Илијоски кој со волеј шутира од 18 метри, но од под самата пречка спасува Ефремов исфрлајќи во корнер

corner-slikicka
76’ – Корнер за Работнички, а Петров се обиде на втор дирек но непрецизно

karton-slikicka
79’ – Жолт картон за Тодоровски поради неспортски потег

napad-slikicka
86’ – Во одлична позиција се најде Велковски, од 16 метри шутираше непречен од никого но високо над голот

izmeni-slikicka
87’ – Миле Крстев во игра кај Металург на местото на Љамчевски

vreme-slikicka
90’ – Четири минути во судиското продолжение

karton-slikicka
92’ – Жолт картон за Миле Крстев

kraj-slikicka
– КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ

Ефремов

karton-slikicka
Љамчевски

izmeni-slikicka
(87’
karton-slikicka
Крстев)

karton-slikicka
Митревски

karton-slikicka
Ристовски

izmeni-slikicka
(46’ Далчески)

Џонов

Бериша

Митрев

Пеев

izmeni-slikicka
(60’ Радески)

Вујовиќ

gol-slikicka
5’ Стевановиќ

gol-slikicka
45’(п) Симоновски

 

Тренер: Срѓан Захариевски

 

РЕЗЕРВИ

Игески

Б. Наумоски

Додевски

Ангелов

Еуромилк ГЛ

Крај

3:1

Македонија ГП

CLOSE

Маџаровски

Глигоров

Абдула

Лескароски

Илоски

Мицков

Брњарчевски

izmeni-slikicka
(86’ Османи)

Костенцоски

izmeni-slikicka
(77’ Димоски)

gol-slikicka
 
gol-slikicka
 Туфегџиќ

gol-slikicka
 Стојановски

Јашароски

izmeni-slikicka
(68’ Менду)

 

Тренер: Сашо Тодоровски

 

РЕЗЕРВИ

Лучиќ

Тодоровски

Менду

Османи

Каланоски

Кордиќ

Димоски

 

ПМФЛ – 29. коло

Стадион „Борис Трајковски“ во Маџари. Гледачи: 100. Главен судија: Петар Мантев (Неготино). Помошници: Кировски и Ширилов (Скопје). Делегат: Антонио Насевски (Кратово)

vreme-slikicka
Почеток на натпреварот.

gol-slikicka
1’ – ГОООООООЛ за Еуромилк ГЛ…1-0. Владимир Туфегџиќ. Играчот на Еуромилк во соло продор по левата страна, се проби во шеснаесетникот и од 10 метри откосо погоди во спротивниот агол.


napad-slikicka
12’ – Корнер од десната страна за Костенцоски, на вториот дирек се најде Стојановски, но шутираше крај голот.

napad-slikicka
14’ – Јанчевски се најде во шанса пред голот на Еуромилк, но Абдула во последен момент го блокираше неговиот удар.

napad-slikicka
19’ – Брњарчевски шутира од 25 метри, Алексовски на вистинското место.

napad-slikicka
24’ – Костенцоски изведе корнер за Еуромилк, Лескароски шутира со глава крај голот.

napad-slikicka
34’ – Брњарчевски извлече контранапад, стигна до 18 метри, се обиде да го лобува Алексовски, но не успеа во намерата, голманот на Македонија ЃП беше концентриран.

napad-slikicka
36’ – Стопроцентна шанса за Еуромилк ГЛ. Стојановски го проигра Јашароски, кој излезе сам пред голманот Алексовски, но не успеа да реализира.

karton-slikicka
41’ – Директен црвен картон за Јасмин Мециновиќ. Поради опасна игра е исклучен Мециновиќ, по дуелот со Филип Глигоров.

napad-slikicka
45’ – Јашароски нафрли, Туфегџиќ шутира со глава, а голманот на Македонија ЃП, Алексовски, спаси на самата гол – линија.

kraj-slikicka
Крај на првото полувреме.

vreme-slikicka
Почеток на вториот дел.

izmeni-slikicka
46’ – Замена кај Македонија ЃП. На местото на Колеќески, во игра е Бојку.

karton-slikicka
51’ – Жолт картон за Рамадан.

gol-slikicka
53’ – ГООООООООЛ за Еуромилк ГЛ…2-0. Абдула нафрли од левата страна, Туфегџиќ одлично ја смири топката на десетина метри и од свртување шутираше неодбранливо под гредата. 

izmeni-slikicka
57’ – Замена кај Македонија ЃП. Од игра е повлечен Јанчевски, а на теренот е Костовски.

napad-slikicka
61’ – Одлична акција на Македонија ЃП. Аврамовски одлично го проугра Бојку, кој излезе сам пред Маџаровски, но домашниот голман со пад во нозе спаси сигурен погодок.

izmeni-slikicka
– Замена кај Еуромилк ГЛ. На местото на Јашароски, во игра е Менду.

gol-slikicka
72’ - ГОООООООЛ за Еуромилк ГЛ. Александар Стојановски со удар од десетина метри по третпат ја тресе мрежата на Македонија ЃП.   

izmeni-slikicka
74’ – Замена кај Македонија ЃП. На местото на Аврамовски, во игра е Велјановски.

izmeni-slikicka
77’ Замена кај Македонија ЃП. Од игра е повлечен Костенцоски, на теренот е Димоски.

gol-slikicka
79’ – ГОООООООЛ за Македонија ЃП…3-1. Кристијан Костовски. Адем продре по десната страна, нафрли пред голот на домаќинот, а Костовски ја смести топката во мрежата.

karton-slikicka
82’ – Жолт картон за Б. Божиновски, за груб старт над Абдула.

izmeni-slikicka
86’ Замена кај Еуромилк ГЛ. На местото на Брњарчевски, во игра е Османи.

kraj-slikicka
Крај на натпреварот.

Алексовски

karton-slikicka
 Б.Божиновски

karton-slikicka
 Мециновиќ

Најдоски

Колчакоски

Аврамовски

izmeni-slikicka
(74’ Велјановски)

Адем

karton-slikicka
 Рамадан

Колеќески

izmeni-slikicka
(46’ Бојку)

Ѓурѓевиќ

Јанчевски

izmeni-slikicka
(57’ Костовски)

 

Тренер: Марјан Секуловски

 

РЕЗЕРВИ

Ивановиќ

В.Божиновски

Велјановски

Костовски

Галовиќ

Грујоски

Бојку

 

 

Шкендија

Крај

4:0

Напредок

CLOSE

Јовановски

Бејтулаи

Милиев

Белица

karton-slikicka
 Цуцули

gol-slikicka
 Усеини

gol-slikicka
 Куртиши

Фазлиу

izmeni-slikicka
(74’ Шаќири)

Селмани

gol-slikicka
 Вручина

izmeni-slikicka
(
gol-slikicka
 55’ Асани)

Шабани

izmeni-slikicka
(46’ Имери)

 

Тренер: Шперим Дуро

 

РЕЗЕРВИ

Велии

Мустафи

Имери

Аљиљи

Жуниор

Шаќири

Асани

 

 

ПМФЛ – 29.коло

Градски стадион во Тетово. Гледачи: 3.000. Главен судија: Далибор Ѓорѓевски (Куманово). Помошници: Најдески (Скопје) и Стојанчевски (Скопје). Делегат: Иван Путилин (Скопје).

vreme-slikicka
Почеток на натпреварот.

napad-slikicka
4’ – Вручина влезе во шеснаесетникот, падна, меѓутоа Ѓорѓевски не досуди пенал.

Шкендија има иницијатива, се обидува брзо да го отвори резултатот.

napad-slikicka
12’ – Куртиши шутира од 30 метри, карј дирекот.

napad-slikicka
18’ – Вручина беше во шанса, но Зердески реагираше побрзо и расчисти.

corner-slikicka
20’ – Вручина изведе корнер, Цуцули од пеналтикот шутираше со глава, но за малку беше непрецизен.

napad-slikicka
23’ – Цуцули се најде во шеснаесетникот на гостите, шутира покрај дирекот од голот на Напредок.

karton-slikicka
26’ – Жолт картон за Даниел Талески.

karton-slikicka
26’ – Жолт картон за Ардијан Цуцули.

gol-slikicka
30’ – ГООООООООЛ за Шкендија…1-0. Бојан Вручина. Напаѓачот на Шкендија од 12 метри прецизно шутираше и ја затресе мрежата на Напредок.  

И по водството, продолжува иницијативата на Шкендија на овој натпревар.

napad-slikicka
36’ – Усеини шутира од 30 метри, Зердески одлично одбрани и исфрли во корнер.

karton-slikicka
37’ – Даниел Талески добива втор жолт картон и исклучување, поради груб старт над Цуцули.

napad-slikicka
40’ – Вручина шутира од 16 метри, Зердески брани.

napad-slikicka
42’ – Фазлиу шутира од 14 метри, но неговиот удар е блокиран од дефанзивците на Напредок.

izmeni-slikicka
45’ – Замена кај Напредок пред полувремето. Од игра излезе Дуков, а на теренот е Речкоски.

kraj-slikicka
Крај на првото полувреме.

vreme-slikicka
Почеток на вториот дел.

izmeni-slikicka
46’ – Замена кај Шкендија. На местото на Шабани, во игра влезе Имери.

napad-slikicka
47’ – Убава шанса за Бојан Бручина, откосо од десната страна шутираше кон голот на Напредок, Зердески одбрани.

gol-slikicka
52’ – ГООООООЛ за Шкендија…2-0. Мухамед Усеини. Играчот за врска упати вистински проектил од 30 метри и ја затресе мрежата на Напредок.  

Мечот беше во мал прекин поради бакљадата на „Балистите“.

izmeni-slikicka
55’ – Замена кај Шкендија. Од игра е повлечен Вручина, а шанса добива Асани.

napad-slikicka
67’ – Куртиши убаво го проигра Асани, кој шутира силно, но Зердески ја исфрли топката во корнер.

izmeni-slikicka
68’ – Замена кај Напредок. Вренцоски е повлечен од игра, Михајловски добива шанса во продолжението од мечот.

gol-slikicka
72’ – ГОООООООООЛ за Шкендија…3-0. Менсур Куртиши го зголемува водството на Шкендија. 

izmeni-slikicka
74’ – Замена кај Шкендија. Од игра излезе Фазлиу, во игра е Шаќири.

gol-slikicka
77’ – ГООООООЛ за Шкендија…4-0. Имери го проигра до Асани, кој го надмудри Зердески. 

karton-slikicka
79’ – Жолт картон за Бејтулаи.

izmeni-slikicka
83’ – Замена кај Напредок. На местото на Коњарски, во игра е Лазаревски.

kraj-slikicka
Крај на натпреварот.

Зердески

karton-slikicka
 
karton-slikicka
 Талески

К. Степановски

Балажи

Вренцоски

izmeni-slikicka
(68’ Михајловски)

Зеќири

Асани

Дуков

izmeni-slikicka
(45’ Речкоски)

М. Степановски

Коњарски

izmeni-slikicka
(82’ Лазаревски)

Велјановски

 

Тренер: Драган Матески

 

РЕЗЕРВИ

Велановски

Речкоски

Лазаревски

Наумоски

Стојкоски

Михајловски

Р. Стојковски

Брегалница

Крај

3:0

Гостивар

CLOSE

Божиновски

Маркоски

Шишков

Цветановски

gol-slikicka
 Митров

Велковски

gol-slikicka
izmeni-slikicka
 (Глигоров 58’)

Стојанов

karton-slikicka
 Андонов

Аксентиев

Здравков

gol-slikicka
 Наумов

 

ТРЕНЕР:

Али Ѓунеш

 

РЕЗЕРВИ:

Колев

Ѓоревски

Илиев

Блажевски

Нацев

Мишев

ПМФЛ – 29. коло

Градски стадион во Штип. Среда, 23.04.2014. Почеток: 16 часот. Главен судија: Јосип Бартон. Помошници: Емурли и Ѓорѓевски (сите од Тетово). Делегат: Зоран Јовановиќ (Валандово)

vreme-slikicka
Почеток на средбата во Штип

napad-slikicka
 4’ – Домаќините од самиот почеток најавуваат офанзива кон голот на гостиварци.

karton-slikicka
7’ – Жолт картон за Јакупи поради груб старт.

corner-slikicka
10’ – Прв корнер за домаќините, но одбраната на Гостивар расчисти.

gol-slikicka
16’ – ГОООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА 1-0… Добра акција на Брегалница од левата страна, голманот во прв момент добро интервенираше, ја одби топката, но на неа налета Митров, сместувајќи ја во мрежата.

napad-slikicka
25’ – И по постигнатиот погодок домаќините продолжуваат со иницијативата, во обид да постигнат и втор гол.

napad-slikicka
32’ – Гостите во овој период успеаја да воспостават контрола над средината на тренот, ублажувајќи ги налетите на штипјани.

corner-slikicka
40’ – Втор корнер за Брегалница, но гостинските дефанзивци уште еднаш ја отстранија опасноста.

gol-slikicka
42’ – ГООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА   2-0… Ристе Наумов е прецизен со обидот со глава, по центаршутот од десната страна напаѓачот на Брегалница биеше прецизно за нов погодок за штипјани.

kraj-slikicka
Крај на првото полувреме

vreme-slikicka
Старт на возбудувањата во второто полувреме на стадионот во Штип.

corner-slikicka
47’ – На самиот почеток нов корнер за домаќините, но без посериозна шанса да се загрози голот на Гостивар.

napad-slikicka
51’ – Гостите се почесто се селат на противничката половина, но голманот на Брегалница засега без проблеми ја сочувува својата мрежа незатресена.

karton-slikicka
55’ – Брегалница останува со играч помалку откако судијата оправдано му покажа црвен картон на Андонов, поради удирање противнички играч без топка на средината од теренот.

izmeni-slikicka
58’ – Глигоров влезе во игра на местото на Велковски.

corner-slikicka
60’ – И со фудбалер помалку Брегалница продолжува да напаѓа, домаќините изведоа нов корнер, но не се снајдоа најдобро во мешаницата во шеснаесетникот од голот на гостиварци.

napad-slikicka
65’ – Уште една шанса за Брегалница, но гостите уште еднаш исфрлија во корнер.

gol-slikicka
80’ – ГОООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА… Глигор Глигоров за 3-0… Уште една убава акција на домаќините, Глигоров биеше прецизно на додавање на Здравков, осигурувајќи ја победата на Брегалница.

kraj-slikicka
Крај на натпреварот со заслужен триумф на штипјани.

Незири

Демири

Салиу

Биљали

Беадини

Ибраими

Зендели

Менга

karton-slikicka
 Јакупи

Елмази

Адеми

 

ТРЕНЕР:

Мите Митев

 

РЕЗЕРВИ:

Арифи

Лимани

Дехари

Алили

Белули

Јашари

 

 

Турново

Крај

1:1

Ренова

CLOSE

Димовски

Ташев

izmeni-slikicka
 (Митрев 86’)

Вареловски

Петров

karton-slikicka
 Мутафчиски

Стоилов

izmeni-slikicka
(Какалов 69’)

Наумчевски

izmeni-slikicka
 (Чурлинов 60’)

Својиќ

Пандев

Ристовски

gol-slikicka
 Ејупи

 

ТРЕНЕР:

Гоце Седлоски

 

РЕЗЕРВИ:

Ристевски

Мавров

Тенекиџиев

Најденов

ПМФЛ – 29. коло

Стадион „Кукуш“ во Турново. Среда, 23.04.2014. Почеток: 16 часот. Главен судија: Марјан Маркоски (Охрид). Помошници: Стојановски (Битола) и Лозаноски (Битола). Делегат: Сретен Милососки (Пробиштип)

vreme-slikicka
Почеток на натпреварот

napad-slikicka
 1’ – Слободен удар за Сашко Пандев од околу 18 метри, заврши за малку крај крај голот.

gol-slikicka
 3’ – ГООООЛ ЗА ХОРИЗОНТ ТУРНОВО  1-0… Стоилов добро асистираше од десната страна, а Ејупи од пет метри ја смести топката во мрежата.

napad-slikicka
6’ – Стоилов имаше одлична шанса со удар од десната страна од околу десет метри, но Абдула успеа да интервенира.

napad-slikicka
10’ – Целосна иницијатива на домаќините во воведните десет минути од натпреварот.

napad-slikicka
12’ – Прва шанса за гостите, Муслиу шутираше со глава по центаршутот на Мемеди, но неговиот обид беше за малку непрецизен.

gol-slikicka
18’ – ГОООЛ ЗА РЕНОВА… 1-1… Рамадани се најде на вистинското место по центаршутот на Реџепи и го матираше голманот Димовски.

napad-slikicka
24’ – Игра на средината на теренот, со чести прекршоци на двете страни.

karton-slikicka
33’ – Прв жолт картон за гостите, го добива Муслиу за стартот врз Наумчевски.

napad-slikicka
36’ – Одлична шанса за Турново, Ејупи шутираше од 7-8 метри, но Абудла одлично одбрани.

karton-slikicka
40’ – Прв картон и кај домаќините, поради груб старт пожолте Мутафчиски.

kraj-slikicka
Крај на првото полувреме во Турново.

vreme-slikicka
Почеток на вториот дел на мечот во Турново

napad-slikicka
47’ – Шанса за домаќините, Својиќ се обиде со удар од дваесетина метри, но шутираше за малку крај голот.

napad-slikicka
49’ – Се закануваат и гостите, Гафури се обиде од дваесетина метри, но Димовски добро одбрани.

karton-slikicka
53’ – Жолт картон за Мемеди поради задржување на време при изведување на слободен удар.

izmeni-slikicka
60’ – Прва замена кај Турново, Чурлинов влезе во игра на местото на Наумчевски.

napad-slikicka
62’ – Одлична шанса за домаќините, Сашко Пандев се проби по левата страна, шутираше, но неговиот обид заврши за малку крај голот.

napad-slikicka
67’ – Голема шанса за Турново, по добриот центаршут на Пандев биеше Чурлинов, но неговиот обид со глава заврши во гредата од голот на гостите.

izmeni-slikicka
69’ – Уште една замена кај домаќините, Какалов влезе во игра на местото на Стоилов.

napad-slikicka
72’ – По додавањето на Какалов шутираше Ејупи, но неговиот удар од петнаесетина метри заврши над голот.

napad-slikicka
75’ – Домаќините постигнаа гол, но помошниот судија покажа дека Својиќ се наоѓал во Својиќ. Турновци протестираат кај арбитрите по ваквата одлука.

napad-slikicka
80’ – Одлична шанса за гостите, Реџепи најдобро се снајде во шеснаесетникот на Турново, се обиде да го лобува Димовски, но беше за малку непрецизен.

napad-slikicka
81’ – Шанса и за домаќините, се обиде Мутафчиски, но Абдула одбрани.

karton-slikicka
84’ – Жолт картон за Сашко Пандев поради приговор кон судијата.

izmeni-slikicka
86’ – Тасев излегува од игра кај Турново, на негово место влегува Митрев.

izmeni-slikicka
86’ – Замена и кај гостите, Асани влезе во игра на местото на Скендери.

izmeni-slikicka
90’ – Уште една замена кај Ренова, Фетаи е на теренот на местото на Гафури.

izmeni-slikicka
90’ – Во судиското продолжение и трета замена кај гостите, Таири влезе на местото на Реџепи.

Абдула

karton-slikicka
 Мемеди

karton-slikicka
 Муслиу

Садики

Реџепи

izmeni-slikicka
 (Таири 90’)

Нухии

Идризи

gol-slikicka
 Рамадани

Гафури

izmeni-slikicka
 (Фетаи 90’)

Мишковски

Скендери

izmeni-slikicka
 (Асани 86’)

 

ТРЕНЕР:

Ќатип Османи

 

РЕЗЕРВИ:

Имери

Максути

Јусуфи

Адили

 

Вардар

Крај

0:0

Пелистер

CLOSE

Захов

Таневски

karton-slikicka
 Иванов

karton-slikicka
 Рељиќ

Лазаревски

Стојчевски

izmeni-slikicka
(55’ Бојовиќ)

Ловречич

izmeni-slikicka
(15’ Блажевски)

Деспотовски

Петров

Грозданоски

izmeni-slikicka
(
karton-slikicka
 75’ Ѓорѓиев)

Ивановски

 

ТРЕНЕР:

Сергеј Андреев

 

РЕЗЕРВИ:

Павловиќ

Димитровски

Бојовиќ

Блажевски

Бујчевски

Георгиев

Темелков

ПМФЛ – 29. коло

Национална арена „Филип Втори“. Гледачи: 1.000. Главен судија: Стевче Шулески (Охрид). Помошници: Негриески (Струга) и Чакарески (Струга). Делегат: Ацо Алексоски (Прилеп)

vreme-slikicka
Почеток на натпреварот.

Во тимот на Вардар за првпат од стартот на натпреварот, тренерот Сергеј Андреев му дава шанса на Димитар Иванов.

ofsajd-slikicka
3’ – Воденичаров се најде во офсајд позиција.

Пороен дожд на арената „Филип Втори“, ги следи фудбалерите на Вардар и на Пелистер.

corner-slikicka
5’ – Прв корнер за Вардар. Го изведе Ловречич, Пашовски боксуваше, а во продолжение без опасност по голот на Пелистер.

corner-slikicka
7’ – Прв корнер за Пелистер. Анастасов нафрли во петерецот, но Таневски ја исфрли топката од шеснаесетникот на Вардар.

napad-slikicka
9’ – Иванов нафрли од десната страна, Грозданоски упати удар со глава, но не беше прецизен.

karton-slikicka
12’ – Жолт картон за Христов, за груб старт над Деспотовски.

Се чини дека се повреди Ловречич и ќе мора да го напушти теренот.

izmeni-slikicka
15’ – Замена кај Вардар. На местото на Ловречич, во игра влезе Мартин Блажевски.

corner-slikicka
18’ – Корнер за Вардар. Грозданоски нафрли на вториот дирек, Таневски се обиде во пад, но без ефект.

napad-slikicka
22’ – Елмазовски нафрли од десната страна, а Стојчевски во последен момент расчисти во корнер.

napad-slikicka
24’ – Ковачев се обиде од голема далечина, Захов успеа да ја скроти топката.

ofsajd-slikicka
25’ – Грозданоски се најде во офсајд позиција.

napad-slikicka
 30’ – Многу борба на теренот на „Филип Втори“, но засега без стопроцентни шанси.

corner-slikicka
32’ – Корнер за Пелистер. Го изведе Елмазовски, но Ковачев не успеа да ја зафати топката, само аут од спротивната страна за гостите.

napad-slikicka
39’ – Лазаревски нафрли од левата страна, а младиот Иванов шутираше со глава, но непрецизно.

napad-slikicka
40’ – Филип Ивановски шутира од 16 метри, крај голот на Пелистер.

karton-slikicka
42’ – Жолт картон за Димитар Иванов, за груб старт над Мојсов.

napad-slikicka
44’ – Брз противнапад на Пелистер, Миленковски продре по левата страна, уфрли на петерецот, а Воденичаров не беше на вистинското место за да реализира.

kraj-slikicka
Крај на првото полувреме.

vreme-slikicka
Почеток на вториот дел.

corner-slikicka
46’ – Корнер за Вардар. Го изведе Петров од десната страна, а Грозданоски не ја зафати топката најдобро во шеснаесетникот на Пелистер.

napad-slikicka
51’ – Иванов нафрли од десната страна, а Пашовски успеа да ја боксува топката пред Филип Ивановски.

На повреда се жали Стојан Стојчевски, најверојатно и тој ќе мора да ја напушти играта.

izmeni-slikicka
55’ – Замена кај Вардар, и тоа втора принудна. Во игра влезе Раденко Бојовиќ, на местото на повредениот Стојчевски.

napad-slikicka
57’ – Елмазовски нафрли од слободен удар, а во шеснаесетникот на домашните Драгарски направи прекршок во напад.

karton-slikicka
61’ – Жолт картон за Рељиќ, поради груб старт над Миленковски.

karton-slikicka
69’ – Жолт картон за Ковачев, поради груб старт над Ивановски.

napad-slikicka
70’ – Долга акција на Вардар, на крајот Грозданоски се обиде со глава, шутираше, но Пашовски лесно ја одбрани топката.

izmeni-slikicka
75’ – Замена кај Вардар. На местото на Грозданоски, во игра е Драган Ѓорѓиев.

napad-slikicka
76’ – Петров шутираше од десетина метри, Пашовски одбрани.

izmeni-slikicka
77’ – Замена кај Пелистер. Од игра излезе Елмазовски. На теренот е Мустафов.

karton-slikicka
84’ – Жолт картон за Пашовски, за задржување на времето.

karton-slikicka
85’ – Жолт картон за Мојсов, поради приговор.

napad-slikicka
88’ – Брз противнапад на Пелистер по десната страна, Анастасов имаше шанса , шутираше од 12 метри, но високо над голот.

90’ – Уште пет дополнителни минути ќе се играат на „Филип Втори“.

karton-slikicka
Жолт картон за Трајковски, резервниот фудбалер на Пелистер.

napad-slikicka
90+2’ – Голема мешаница во шеснаесетникот на Пелистер по корнерот од левата страна, но нема гол.

karton-slikicka
90+2’ – Жолт картон за Ѓорѓиев, поради приговор.

izmeni-slikicka
90+4’ – Замена кај Пелистер. На местото на Миленковски, во игра е Петар Љамчевски.

kraj-slikicka
Крај на натпреварот.

karton-slikicka
 Пашовски

Брдаровски

Драгарски

karton-slikicka
 Ковачев

Петковски

karton-slikicka
 Мојсов

karton-slikicka
 Христов

Анастасов

Елмазовски

izmeni-slikicka
(77’ Мустафов)

Миленковски

izmeni-slikicka
(90+4’ П.Љамчевски)

Воденичаров

 

ТРЕНЕР:

Драган Бочевски

 

РЕЗЕРВИ:

Апостоловски

Димчев

Главевски

karton-slikicka
 Трајковски

Мустафов

Магловски

Љамчевски

Анализа
24/04/2014 18:54
Фудбал
24/04/2014 0:12
Меѓ. Фудбал
23/04/2014 22:35
Фудбал
23/04/2014 19:56
ПРИЈАТЕЛИ