А-тим: Отпаѓа Бејтулаи, најверојатно и Хасани...Зајков, и најверојатно Спировски, ќе добијат повик - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

А-тим: Отпаѓа Бејтулаи, најверојатно и Хасани…Зајков, и најверојатно Спировски, ќе добијат повик

А-тим: Отпаѓа Бејтулаи, најверојатно и Хасани…Зајков, и најверојатно Спировски, ќе добијат повик

Денешното 23.коло од Првата фудбалска лига на Македонија донесе дополнителни проблеми и за селекторот на А- репрезентацијата, Игор Ангеловски. Дефанзивецот на Шкендија, Егзон Бејтулаи, се повреди посериозно на гостувањето во Штип против Брегалница и веднаш беше повлечен од теренот, а се работи за истегнување на бутниот мускул, и тој дефинитивно нема да биде во можност да влезе во комбинација за настап на квалификацискиот меч против Лихтенштајн на 24.март во Вадуз и пријателскиот натпревар со Белорусија на 28.март во Скопје.

На неговото место, Игор Ангеловски се очекува да му упати повик на Ѓоко Зајков, членот на младата фудбалска репрезентација на Македонија до 21 година, кој настапува за белгиски Шарлроа.


Многу неизвесна е и можноста Ферхан Хасани да биде максимално способен за настап на претстојните репрезентативни активности. Токму затоа, во опција е повик и за нов играч за врска. На денешниот меч на Вардар во вториот дел настапи Стефан Спировски, па по дополнителни консултации со играчот и со лекарскиот тим на Вардар, можно е Ангеловски и него да го повика во националниот тим за претстојните два меча.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.