АБА 2: Охрид тргнува дома со Борац на 10/11 октомври - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

АБА 2: Охрид тргнува дома со Борац на 10/11 октомври

АБА 2: Охрид тргнува дома со Борац на 10/11 октомври

Екипата на Охрид ќе го почне својот дебитантски настап во втората лига на АБА со домашен натпревар против Борац Чачак.

Раководството на регионалната лига денеска го обелодени системот на натпреварување по што ќе биде познат шампионот, екипата што потоа ќе обезбеди влез во елитното регионално натпреварување. По лигашкиот систем од 22 кола, решено е да се игра фајналфор турнир на кој шампионот ќе обезбеди промоција во Првата лига на АБА.

Воедно, со утврдениот распоред охриѓани во првото коло закажано за 10 или 11 октомври ќе бидат домаќини на Борац Чачак. Во второто коло ќе следи гостување во Црна Гора против Ловќен, по што на ред ќе бидат дуелите со екипата квалификант (дома), Зрињски (гости), Рогашка (дома), Динамик (гости), Теодо (дома), Сплит (гости), Босна (дома), Крка (гости) и квалификант (дома).

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.