Албанците восхитени од „Младост“: Македонска лекција, за еден месец до национален стадион - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
20/11/2017 12:12
Кошарка
20/11/2017 11:26
Кошарка
20/11/2017 10:23
Фудбал
19/11/2017 21:29

Албанците восхитени од „Младост“: Македонска лекција, за еден месец до национален стадион

Албанците восхитени од „Младост“: Македонска лекција, за еден месец до национален стадион

Албанците пристигнаа на „Младост“ во Струмица и се восхитени од тоа како изгледа стадионот по реорганизацијата што ја направи Фудбалската федерација на Македонија. За околу еден месец активности изградени се две монтажни трибини, и исполнети се сите услови од ФИФА и УЕФА за утревечер Македонија и Албанија да одиграат квалификациски натпревар од циклусот за СП 2018 година.

Струмица има нормален стадион од втора класа, и мечот Македонија – Албанија ќе се игра на таков стадион. Зошто ние не сакаме таков стадион? ФИФА и УЕФА одлучија, стадионот во Струмица е ОК, за настап на националниот тим, но за првични квалификациски рунди во Европа“, пишува албанскиот весник „Спорт Експрес“.

Албанците информираат дека стадионот „Младост“ доби сосема нов изглед и многу подобрена инфраструктура за само еден месец работа.

„Еден месец дена работа, повеќе или помалку, и изградени се две монтажни трибини зад головите, запазени се безбедносните мерки кои ги бараат УЕФА и ФИФА. Така, Македонија доби уште еден квалитетен стадион, покрај најголемиот во Скопје, на кој се одржа Суперкупот на Европа меѓу Реал Мадрид и Манчестер јунајтед“, истакнува албанскиот медиум.

sport ekspres

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.