Алегри: Лигата на шампиони е сон, а не цел на Јувентус - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

Алегри: Лигата на шампиони е сон, а не цел на Јувентус

Алегри: Лигата на шампиони е сон, а не цел на Јувентус

Тренерот на Јувентус, Максимилијано Алегри пред дерби натпреварот со Барселона во Лигата на шампиони, истакна дека Лигата на шампиони е сон за Јуве, а не цел кој се обидуваат да го остварат секоја сезона. Алегри вели дека неговите фудбалери треба многу да работат за да го остварат тој сон.

„Последните три години за нас беа фантастични, стигнавме два пати до финалето на ЛШ. Првиот пласман беше малку изненадувачки, додека вториот пат имавме голема надеж дека ќе го освоиме пехарот. Не успеавме да го оствариме тоа, но мислам дека и двата пласмани и натаму се сметаат за успех, бидејќи не секој клуб успева да обезбеди пласман во завршницата на најелитното клупско натпреварување. Затоа не може да ни биде цел да ја освоиме Лигата на шампиони, тоа е сон за секого, сон за кој треба напорно да се работи со години. Јувентус секогаш се обидува да биде меѓу најдобрите осум тимови во Европа. За да се биде меѓу најдобрите, треба да се ангажираат врвни фудбалери, а јас сметам дека овој клуб навистина добро си ја врши работата во тоа поле“, истакна Алегри.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.