Алкалоид ја „збриша“ француска Ница, прв пораз на Гамбит - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39
Ракомет
12/12/2017 11:00
Коментари
11/12/2017 12:49

Алкалоид ја „збриша“ француска Ница, прв пораз на Гамбит

Алкалоид ја „збриша“ француска Ница, прв пораз на Гамбит

Шахистите на Алкалоид ја запишаа и третата победа на Европскиот куп на шампионите кој се одржува во Анталија, Турција, славејќи во 4. коло против француска Ница убедливо со 5-1.

„Фармацевтите“ победија на пет табли, а единствениот пораз го доживеа украинскиот велемајстор Павел Елјанов (2720) на втората табла од ВМ Максим Легард (2594).

ding liren

ВМ Лирен Динг (Алкалоид)

Победи извојуваа кинескиот велемајстор Лирен Динг (2772) на првата табла, Дмитриј Андрејкин (2705) на третата табла, кинескиот велемајстор Ју Јингжи (2743) на четвртата табла, Русинот Дмитриј Јаковенко (2710) на петтата табла и Украинецот Јури Криворучко (2693) на шестата табла.

Шахистите на Гамбите Асеко, пак, го доживеаја првиот порез и тоа од првиот фаворит за шампионската титула, Глобус со убедливи 5,5-0,5. Единствено реми запиша ИМ Марјан Митков (2332) на петтата табла кој го подели поенот со украинскиот велемајстор Антон Коробов (2652).

Со по 6 бода од четири натпревари, Алкалоид и Гамбит се на делба од 3. до 10. место. Утре, во 5. коло, Алкалоид (втор според рејтинг на купот) ќе игра против десеторангираниот Обетиво Падова од Италија, додека Гамбит ќе се соочи со Баја Маре (седморангиран според рејтингот).

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.