„Алжирците“ - момците што поставија нови граници (ФОТОГАЛЕРИЈА) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

„Алжирците“ – момците што поставија нови граници (ФОТОГАЛЕРИЈА)

„Алжирците“ – момците што поставија нови граници (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Младинската репрезентација на Македонија го заврши настапот на СП во Алжир како шестопласирана, уште еден доказ за огромниот потенцијал што постои меѓу „децата“ од кои дел веќе играат и за сениорскиот состав, а останатите сериозно му се наметнуваат на Раул Гонзалез во блиска иднина да им даде шанса крај оние најискусните.

Во последното големо натпреварување на оваа генерација, нашите ракометни надежи покажаа дека низ годините се здобија со неопходната зрелост, но и победнички карактер, што сигурно ќе им бидат од огромна корист во натамошниот дел од кариерите. Талески и Кузмановски беа нашите ѕвезди пред почетокот на СП, но во меѓувреме го видовме и Мартин Велковски како одлична резервна опција за Кире Лазаров, Марко Нелоски во нова улога како „пикер“, Арсеновски до повредата беше одличен во борбата на линијата, а Томовски има потенцијал за да биде нов прв голман во годините што следат…

За напредок простор има уште многу, но овие млади момци поседуваат потенцијал, но и желба да се развијат во нови ракометни идоли на нашата земја. За крај, погледнете дел од фотографиите од настапот на Македонија на СП во Алжир и историскиот пласман на шестата позиција.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.