Американска трагедија - по 32 години без пласман на СП - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Американска трагедија – по 32 години без пласман на СП

Американска трагедија – по 32 години без пласман на СП

Претстојното Светско Првенство во фудбал ќе мине без САД, откако оваа селекција не успеа да ја доврши работата и да си обезбеди билет за Русија. Американците во последното коло гостуваа против Тринидад и Тобаго, а за пласман на СП им беше доволен само еден бод. Дури и во случај на пораз тие може да дојдат до руска виза, но им беше потребно веќе пласираните Мексико и Костарика да не загубат на гостувањата против Хондурас и Панама, но се случи токму тоа – двајцата аутсајдери со пресвртри во вторите полувремиња стигнаа до победи, а Американците претрпеа минимален пораз од 2-1.

Очајниот старт беше главна причина за овој очаен настап на САД откако Омар Гонзалес си постигна автогол во 17. минута, а дваесет минути подоцна Алвин Џонс зголеми на 2-0. Американците до крајот постигнаа само почесен погодок преку Кристијан Пулишиќ, но тоа не беше доволно за мундијалски билет, па по 32 години повторно еден фудбалски мундијал ќе мине без американскиот национален тим како учесник.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.