АМС ќе помага во случајот „Марко Симоновски“ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42
Фудбал
23/11/2017 19:31

АМС ќе помага во случајот „Марко Симоновски“

АМС ќе помага во случајот „Марко Симоновски“

Агенцијата за Млади и Спорт е подготвена да почне разговори со Марко Симоновски и со Македонската Кошаркарска Федерација околу „случајот Симоновски“ и ненавременото осигурување на репрезентативците на почетокот од подготовките.

Како што е добро познато, Симоновски се повреди на еден од првите тренинзи на кошаркарската репрезентација, но проблемот настана откако беше обелоденето дека МКФ не ги осигурала кошаркарите од првиот ден на подготовките. Згора на тоа, МКФ одби да ги покрие примањата на Симоновски за периодот во кој е повреден (сума што ќе ја покриеше ФИБА доколку играчот беше осигуран), формирајќи медицинска комисија и објавувајќи дека воопшто не станува збор за нова повреда, вината префрлајќи ја врз самиот кошаркар.

Симоновски во изјава за ЕКИПА изрази разочараност од случувањата и од односот на федерацијата кон оние кои го носат националниот дрес, но сега директорот на АМС, Дарко Каевски, покренува иницијатива за проблемот да биде разрешен.

„Сакаме да поставиме стратегија за вакви работи да не се случуваат, не само во кошарката туку и во сите останати спортови. Точно е, разговарав со Симоновски и сакаме да најдеме решение, но тоа да биде генерално и да важи и за слични ситуации во иднина. Оптимист сум дека ќе се најде заеднички јазик“ – изјави Дарко Каевски за ЕКИПА.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.