Азаренка го пропушта финалето во Фед купот заради старателство над синот - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42
Фудбал
23/11/2017 19:31

Азаренка го пропушта финалето во Фед купот заради старателство над синот

Азаренка го пропушта финалето во Фед купот заради старателство над синот

Белоруската тенисерка, Викторија Азаренка ќе го пропушти претстојното финале во Фед купот против селекцијата на САД, бидејќи и понатаму се бори со својот поранешен партнер за старателството над нивниот син.

Азаренка не сака да ја напушти Калифорнија, откако од судот беше наложено дека 10-месечниот Лео мора да остане таму до донесувањето на конечната пресуда. Поранешната најдобар тенисерка во светот поради тоа го пропушти настапот на УС Опен во август.

За жал поради мојата моментна ситуација околу старателството, морам да останам во Калифорнија. Срцето ми се крши што не можам да и помогнам на Белорусија во финалето. Моето срце секогаш ќе биде со мојата земја и со мојот тим и јас ќе навивам за нив од далеку“ – изјави Азаренка.

Финалето во Фед Купот ќе се одигра претстојниов викенд во Минск. За Белорусија ова е прво финале во Фед купот кое на разочарување на публиката и на селекторот, Едвард Дубров, ќе мора да го одиграат без нивната главна фаворитка.

Тоа е голема штета, но сега не можеме ништо да смениме“ – вели Дубров.

За репрезентацијата на Белорусија  во финалето ќе играа: Ирина Сабаленка, Александра Санович, Вера Лапко  и Лидија Марозава, а за САД ќе настапат: Коко Вандевеј, Слоан Стивенс, Шелби Роџерс и Алисон Риске.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.