Баерн Минхен надмоќен против „милионерите“ во Дортмунд - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
19/11/2017 14:58
Кошарка
19/11/2017 12:33
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59

Баерн Минхен надмоќен против „милионерите“ во Дортмунд

Баерн Минхен надмоќен против „милионерите“ во Дортмунд

Германскиот првак Баерн Минхен го доби дербито на гости против „милионерите“ со 1-3. Борусија Дортмунд имаше пет бода предност на врвот на табелата кога Јуп Хејнкес дојде на клупата заменувајќи го Карло Анчелоти, а сега баварскиот тим е суверен лидер во Бундес-лигата.

Арјен Робен во 17.минута донесе водство за Баерн Минхен, а Роберт Левандовски во 37.минута со фантастичен гол со петица зголеми на 0-2.

Се беше јасно во 67.минута, кога Давид Алаба центрираше, а топката без да допре никого отседна во мрежата на домашниот тим. Почесниот погодок за „милионерите“ го постигна Марк Бартра во 89.минута од средбата.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.