Бајката продолжува за Препелиќ: Злато на Евробаскет, па трансфер во Реал Мадрид? - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Бајката продолжува за Препелиќ: Злато на Евробаскет, па трансфер во Реал Мадрид?

Бајката продолжува за Препелиќ: Злато на Евробаскет, па трансфер во Реал Мадрид?

Кошаркарот на словенечката репрезентација, Клемен Препелиќ се поврзува со трансфер во Реал Мадрид, по фантастичниот настап на Евробаскетот. Словенецот моментално настапува за тимот на Левало од Париз, каде во јуни потпиша едногодишен договор со клубот.

За Словенија, Препелиќ беше играчот кој од втор план допринесе многу за златото. Противниците кои го занемаруваа на теренот маки мачеа со него, како да не беа доволен проблем Дончиќ, Драгиќ и Рендолф. На контитенталното првенство одржуваше просек од 13.8 поени, од линијата за три поени имаше фантастични 43.8%, а посебно се истакна во финалето, постигна 21 поени против националниот состав на Србија.

На „кралевите“ не им недостасуваат играчи на крилните позиции, тука се Руди Фернандез, Џејси Керол, како и новиот играч Фабиен Козер, но Препелиќ би бил зајакнување од кое Реал ќе има многу корист. Во тимот се и словенечките репрезентативци Лука Дончиќ и Ентони Рендолф, кои со широко отворени раце ќе го пречекаат нивниот „тивок“ херој од репрезентацијата.

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.