Банвит со Сашо Филиповски и Боби Митев го освои Купот на Турција - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
26/04/2017 22:45
Кошарка
26/04/2017 21:38
Кошарка
26/04/2017 20:49
Ракомет
26/04/2017 19:27

Банвит со Сашо Филиповски и Боби Митев го освои Купот на Турција

Банвит со Сашо Филиповски и Боби Митев го освои Купот на Турција

Тимот на Банвит, на чија клупа седат Сашо Филиповски и Боби Митев, успеа да го освои кошаркарскиот Куп на Турција, совладувајќи го во финалето Анадолу Ефес со 75-66. Кошаркарите на Банвит во четвртфиналето го исфрлија Бешикташ, во полуфиналето беа подобри од Галатасарај, а во финалниот дуел му земаа мерка и на Анадолу Ефес, па заслужено се радуваат на трофејот.

Банвит по првата четвртина имаше девет поени предност, на полувреме замина со шест поени позитива, а иако Анадолу Ефес се закани, сепак, не успеа да направи пресврт до самиот крај на финалето.

Џордан Теодор со 19 постигнати поени, девет скока и четири асистенции беше најдобар во тимот на Банвит, а го следепе и Орелик со 17 поени. Во редовите на Анадолу Ефес, одличен беше Дерик Браун со 25 поени и 12 скока, но немаше поддршка од соиграчите.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.