Барнли го шокира шампионот Челси, Руни донесе триумф за Евертон - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

Барнли го шокира шампионот Челси, Руни донесе триумф за Евертон

Барнли го шокира шампионот Челси, Руни донесе триумф за Евертон

Актуелниот шампион Челси им приреди шокантен старт на своите фанови на „Стемфорд бриџ“, откако загуби од Барнли со 2-3. Првиот дел беше кобен за тимот на Антонио Конте, а Барнлио постигна дури три гола. Кејхил заработи црвен картон во 14.минута, а Сем Воукс десет минути подоцна ги доведе гостите во водство. По ова, се тресеше мрежата на Куртоа уште двапати. Стефен Ворд во 39.минута зголеми на 0-2, а Воукс во 43.минута приреди неверојатни мигови за своите фанови кои дојдоа на „Стемфорд бриџ“.

Во второто полувреме Челси тргна на се или ништо, Мората намали на 1-3 со својот првенец, Давид Луиз постигна и втор гол, но Челси загуби. А на крајот играше и со девет играчи, со оглед дека исклучување во 81.минута заработи и Цеск Фабрегас.

runi slavi everton

Вејн Руни е херој за својот Евертон, со оглед дека го постигна победничкиот гол против Стоук во 45.минута од натпреварот. Хадерсфилд стартуваше како во бајка во Премиер – лигата, со триумф од 0-3 на гости против Кристал Палас. Стив Муние беше двоен стрелец, а Ворд си постигна и автогол за отворање на серијата голови.

Резултати Англија: Ватфорд – Ливерпул 3-3, Челси – Барнли 2-3, Кристал Палас – Хадерсфилд 0-3, Евертон – Стоук 1-0, Саутемптон – Свонси 0-0, ВБА – Бурнемаут 1-0.


All Goals & highlights HD Chelsea 2-3 Burnley… by livefootball10


Wayne Rooney Goal HD – Everton 1-0 Stoke City… by fififilive

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.