Барселона го „растури“ Олимпијакос во завршницата - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
24/11/2017 17:32
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42

Барселона го „растури“ Олимпијакос во завршницата

Барселона го „растури“ Олимпијакос во завршницата

Екипата на Барселона конечно ја прекина серијата од пет порази во низа во сите натпреварувања со победа над Олимпијакос со резултат од 73-51. Избраниците на Сито Алонсо им го нанесоа првиот пораз на Грците во оваа сезона во Евролигата.

Во непрепознатливо светло беа и двете екипи, до поени стигнуваа многу тешко, па на паузата заминаа со резултат од 32-26 во корист на домашниот состав. Барселона имаше минимална контрола во текот на целото прво полувреме, а во остатокот од средбата за прв пат успеаја резултатски да се оддалечат Олимпијакос, откако во средината на третиот период имаа двоцифрена предност. Каталонците го скршија отпорот на Олимпијакос во последните 10 минути, па за брзо време се најдоа во предност од 19 поени, а потоа го однесоа мечот кон мирен крај со конечни 73-51.

Меѓу кошаркарите на Барселона најрасположени беа Пјер Ориола и Кевин Серафан кои поделија по 13, односно 11 поени, додека во составот на Олимпијакос Јоанис Папапетру беше едниствениот играч со двоцифрен број на поени, постигна 11.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.