Барселона го сака Леонардо Жардим за нов тренер - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39
Ракомет
12/12/2017 11:00
Коментари
11/12/2017 12:49

Барселона го сака Леонардо Жардим за нов тренер

Барселона го сака Леонардо Жардим за нов тренер

Луис Енрике дефинитивно го напушта „Камп Ноу“ по очајната сезона за Барселона, во која каталонскиот гигант би можел да остане без значаен трофеј, со оглед дека доживеа елиминација во Лигата на шампионите, а заостанува и во трката за титулата во Примера во однос на Реал Мадрид. Раководството на клубот е во интензивна потрага по нов кормилар за следната сезона, а најново име на листата на желби е Леонардо Жардим, тренерот на Монако, кој бележи фантастични резултати сезонава со овој тим.

Иако во прв план досега беа Хорхе Сампаоли, тренерот на Севилја, Масимилијано Алегри, стратегот кој ја елиминираше Барса од ЛШ со Јувентус, како и Хуан Карлос Унсуе, првиот асистент на Луис Енрике, сега прв „пик“ е Леонардо Жардим, посебно откако обезбеди полуфиналето во Лигата на шампините со „кнезовите“ од Монако.

Заедно со Леонардо Жардим, Барселона е расположена од Монако да ги ангажира и играчот за врска Фабињо и крилниот играч Лемар.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.