Бартра се враќа на терените, ќе игра со гипс против Аугсбург - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
26/05/2017 16:51
Ракомет
25/05/2017 21:10
Коментари
25/05/2017 18:53
Фудбал
25/05/2017 14:47

Бартра се враќа на терените, ќе игра со гипс против Аугсбург

Бартра се враќа на терените, ќе игра со гипс против Аугсбург

Марк Бартра е подготвен за камбек на фудбалските терени само еден месец по повредата на раката заработена при експлозијата на бомба во непосредна близина на клупскиот автобус на Борусија Дортмунд. Тој веќе десетина дена тренираше со остатокот од тимот, па тренерот Тухел синоќа потврди дека шпанскиот дефанзивец ќе биде во комбинација за денешната пресметка со Аугсбург.

Бартра може да игра против Аугсбург, тоа навистина се убави вести. Останува уште да разговарам со докторите за да видиме дали може да игра со гипс, не верувам дека тоа ќе биде проблем. Ако се е ОК, Бартра ќе биде во тимот“ – изјави Тухел.

Марк Бартра минатото лето дојде во Дортмунд од редовите на Барселона и се покажа како одлично засилување за одбраната на Борусија. Тој сезонава настапи на 24 средби во дресот на „милионерите“, постигнувајќи и еден гол.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.