Беше супер додека траеше: Кокошков ја напушта клупата на Словенија - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
13/12/2017 22:12
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01

Беше супер додека траеше: Кокошков ја напушта клупата на Словенија

Беше супер додека траеше: Кокошков ја напушта клупата на Словенија

Селекторот на кошаркарската репрезентација на Словенија, која се закити со златен медал на Евробаскет, Игор Кокошков, го најави своето заминување од клупата. Српскиот стратег има огромни заслуги за сензационалното освојување на првото место, но сега се враќа во НБА каде го чекаат нови обврски како помошен тренер во Јута џез.

„Невозможно е да останам, а знаете и зошто. Новиот календар на ФИБА влијае на кошаркарите, но и на тренерите. Ова што го работев во Словенија не го сметав како работа, туку за мене беше големо задоволство. Ми беше чест што ги тренирав овие момци и што бев дел од оваа прекрасна приказна“, изјави Игор Кокошков.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.