БИБЛ: Кумановци со „четири негатива“ по првиот полуфинален меч со Пеќ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

БИБЛ: Кумановци со „четири негатива“ по првиот полуфинален меч со Пеќ

БИБЛ: Кумановци со „четири негатива“ по првиот полуфинален меч со Пеќ

Македонскиот претставник Куманово доживеа пораз од четири поени разлика (83-79) од Пеќ во првиот полуфинален натпревар од БИБЛ. Реваншот ќе се игра во Куманово, па кошаркарите на Марјан Србиновски ќе треба да покажат повеќе пред својата публика, доколку сакаат да бидат дел и од финалето. На клупата на косовскиот тим Пеж се наоѓа исто така македонски стратег, Александар Тодоров.

Пеќ поведе со 20-14 по првата четвртина, а со иста предност замина и на полувреме (38-32). Кумановци одиграа добар трет период и намалија на само еден поен негатива (55-54) во пресрет на решавачката последна четвртина. По неизвесна борба, Пеќ сепак успеа да дојде до триумф и позитива од четири поени, пред реваншот во Куманово.

Јонел Браун беше фантастичен во составот на Куманово, постигнувајќи 33 поени, а 11 уфрли и Стефан Живановиќ. Кај домаќинот Пеќ најефикасен беше Роберт Абрамовиќ со 22 поени.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.