Блокотехна го растури Гостивар во „дуелот на непобедливите“ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
19/11/2017 14:58
Кошарка
19/11/2017 12:33
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59

Блокотехна го растури Гостивар во „дуелот на непобедливите“

Блокотехна го растури Гостивар во „дуелот на непобедливите“

Блокотехна триумфираше со убедливи 85-59 на дуелот од петтото коло против Гостивар, пресметека на две екипи кои во оваа рунда влегоа со максимален скор од четири победи и ниту еден пораз. Гостиварци се надеваа дека би можеле да ја продолжат импресивната ссерија по враќањето во елитното друштво, но Блокотехна одигра фантастично, надоврзувајќи се на големата победа на гостински терен против шампионот МЗТ Скопје од пред неколку дена.

Од самиот почеток стана јасно дека екипата од Гевгелија ќе го диктира темпото, откако избраниците на Марјан Илиевски за пет минути стигнаа до солидна предност од 15-7. Првата четвртина заврши со 22-17, а потоа Блокотехна одигра фуриозно во поголем дел од вториот период, поведувајќи со 39-24. Благодарение на младиот Зекири гостиварци ја спуштија разликата под десет на полувремето (41-33), но тоа беше се што готите успеаја да сторат, преостанатите 20 минути минаа во апсолутна доминација на Блокотехна, која ја заврши средбата со преубедливи 26 поени разлика.

Мијатовиќ со 25 поени и 6 асистенции беше клучна фигура кај победничкиот тим и на овој натпревар, додека Американецот Бенџамин беше стрелец на 18 поени. Најефикасни кај Гостивар при денешниот пораз беа Сегариќ со 19 и Димчевски и Зекири со по 15 поени.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.