Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Претплата Шестмесечна 500 денари Годишна 1.000 денари Телефон: +389(0)2 60 91 798; +389(0)78 232-712
Дигитален магазин
 • СЕМЕЈСТВОТО БАБУНСКИ

  Македонија се крсти во Давид и во Доријан

 • ТЕМА НА МЕСЕЦОТ

  Во името на парите?

 • ЈОВАНКА РАДИЧЕВИЌ (ЖРК ВАРДАР)

  Сите се плашат од нас...

 • СПОРТ И БРАК

  Ања ги открива тајните на својот сопруг Павел

Ekipa
Ekipa

Металург

Крај

2:1

Вардар

CLOSE

Ефремов

gol-slikicka
92’ Далчески

Љамчевски

izmeni-slikicka
(69’ Крстев)

karton-slikicka
Џонов

gol-slikicka
41’ Митревски

karton-slikicka
Додевски

Ристовски

Пеев

izmeni-slikicka
(78’ Б. Наумоски)

Вујовиќ

Радески

izmeni-slikicka
(67’ Ангелов)

Симоновски

 

Тренер: Срѓан Захариевски

 

РЕЗЕРВИ

Игески

Ѓоргиевски

Ј. Наумоски

ПМФЛ – 28. коло

Стадион „Железарница“ во Скопје. Гледачи: 300. Главен судија: Марјан Ецкоски (Охрид). Помошници: Негриески (Струга) и Грданоски (Струга). Делегат: Сашко Тасев (Кавадарци)

* На стадионот во Автокоманда се игра последниот натпревар од 28.коло во Првата македонска фудбалска лига кој вчера беше одложен поради лошата состојба на теренот

vreme-slikicka
Почеток на натпреварот

- Терен каллив, на одредени делови покриен со вода, но сепак подобро подготвен за разлика од вчера

napad-slikicka
5’ – Прва супер шанса за Металург. Љамчевски изби сам пред вардаровиот гол па го лобуваше Захов кој му излезе во пресрет. Топката одеше кон голот но во калта удри во дирекот од голот на Вардар и застана на гол линијата по што расчисти Таневски

napad-slikicka
7’ – Нова 100% шанса за Металург. Симоновски изби очи во очи со Захов, минувајќи покрај стоперите на Вардар, но гостинскиот голман со извонредна интервенција спаси чист гол исфрлајќи во корнер

napad-slikicka
9’ – Ловречич нафрли од десната страна, Грозданоски во убава позиција на втор дирек се обиде со глава но покрај голот на домашните

napad-slikicka
13’ – Ѓоргиев нафрли ниско по земја пред голот на Металург, а топката од петерецот ја расчисти Митрески во последен момент пред Грозданоски

napad-slikicka
18’ – Напад на Вардар, Ѓорѓиев спушти со глава до Ацевски кој од 12-13 метри се обиде со полуволеј на лошиот терен, но над голот на Ефремов

corner-slikicka
20’ – Корнер за Металург изведе Љамчевски, Симоновски највисок во скокот со глава од петерец се обиде но за малку крај голот на Вардар

napad-slikicka
25’ – Рељиќ од десната страна нафрли, Ѓорѓиев со волеј ја зафати топката но директно во Ефремов

corner-slikicka
26’ – Одлична шанса за Металург. Љамчевски нафрли од корнер, Симоновски на прва ја зафати топката која на вториот дирек дојде до Митревски, но овој иако осамен не ја зафати најдобро

napad-slikicka
27’ – Лазаревски откосо од лева страна шутираше, Ристовски блокираше, а „вардарци“ бараа игра со рака и пенал, но судијата нагласува играта да продолжи

corner-slikicka
29’ – Ѓоргиев нафрли од корнер, Стојчевски со глава биеше за малку покрај голот на домашните

corner-slikicka
36’ – Нов корнер за Металург, Љамчевски нафрли од левата страна но топката се прошета на пет метри пред голот на Захов без да биде зафатена офанзивците на домашните

napad-slikicka
37’ – Лазаревски нафрли од лево, Грозданоски се обиде со глава но Ефремов одбрани

gol-slikicka
1-0 – 41’ – ГОООООООЛ ЗА МЕТАЛУРГ. Ристо Митревски. Митревски шутираше од слободен удар од 25 метри, топката го зафати живиот ѕид на Вардар и изненадувајќи го Захов отседна во мрежата од голот на гостите

kraj-slikicka
КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ

vreme-slikicka
Почеток на второто полувреме

napad-slikicka
46’ – Прва шанса во вториот дел за Металург. Симоновски од убава позиција откосо шутираше од десетина метри, но Захов одбрани

karton-slikicka
49’ – Жолт картон за Стојчевски поради груб старт врз Симоновски

karton-slikicka
50’ – Жолт картон за Додевски кај Металург, поради прекршок на голманот на Вардар, Костадин Захов

izmeni-slikicka
51’ – Прва замена кај Вардар. На местото на Ѓоргиев во игра е Бујчевски

izmeni-slikicka
53’ – Нова замена кај Вардар. На местото на Стојчевски во игра е Бојовиќ

- Силен дожд на Железарница

napad-slikicka
56’ – Вујовиќ со глава спушти до Пеев кој шутира од 15 метри, но покрај голот на Вардар

izmeni-slikicka
62’ – На местото на Ацевски кој се повреди, во игра е Димитар Иванов кај Вардар

napad-slikicka
63’ – Ловречич шутира од 18 метри, но Ефремов брани

izmeni-slikicka
67’ – Измена и кај Металург. Поради повреда играта ја напушти Радески, а во игра е Виктор Ангелов

izmeni-slikicka
69’ – Миле Крстев во игра кај Металург, на местото на Љамчевски

karton-slikicka
71’ – Жолт картон за Лазаревски поради прекршок врз Пеев

karton-slikicka
73’ – Жолт картон за Џонов поради задржување на време

napad-slikicka
74’ – Убав шут на Симоновски од 14 метри, но Захов одлично брани

izmeni-slikicka
78’ – На местото на Пеев во игра кај Металург е Благоја Наумоски

napad-slikicka
79’ – Лоша офсајд замка на домашните, па Бујчевски шутира откосо од 12-13 метри, но непрецизно

napad-slikicka
82’ – Благоја Наумоски убаво нафрли, Симоновски со глава но покрај голот на Вардар

napad-slikicka
85’ – Шанса за Вардар. Во мешаницата пред голот на Металург, Ивановски и Бујчевски се обидоа во два наврати, но домашната одбрана на крајот расчисти

napad-slikicka
86’ – Брз контранапад на Ангелов, се најде во убава можност но Захов одбрани

vreme-slikicka
 90’ – Четири минути судиско продолжение

gol-slikicka
2-0 – 92’ – ГОООООЛ ЗА МЕТАЛУРГ. Александар Далчески. Златко Таневски се обиде да шутира во нападот на Вардар, топката беше блокирана доаѓајќи до Далчески кој истрча контра и рутински смести во мрежата на Захов.

penal-slikicka
94’ – ПЕНАЛ ЗА ВАРДАР. Грозданоски нафрли од слободен удар, Ивановски се обиде со глава но неговиот шут блокиран со рака од еден од домашните фудбалери, по што главниот судија покажа на белата точка

gol-slikicka
2-1 – 94’ – ГООООООЛ ЗА ВАРДАР. Филип Ивановски погоди од пенал

kraj-slikicka
КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ

 

Захов

Рељиќ

karton-slikicka
Лазаревски

Таневски

karton-slikicka
Стојчевски

izmeni-slikicka
(53’ Бојовиќ)

Деспотовски

Ловречич

Ацевски

izmeni-slikicka
(62’ Иванов)

Грозданоски

Ѓорѓиев

izmeni-slikicka
(51’ Бујчевски)

gol-slikicka
94’(п) Ивановски

 

Тренер: Сергеј Андреев

 

РЕЗЕРВИ

Павловиќ

Димитровски

Блажевски

Симјаноски

Македонија ГП

Крај

1:3

Шкендија

CLOSE

Алексовски

Колчакоски

karton-slikicka
 
gol-slikicka
 Мециновиќ

Б. Божиновски

izmeni-slikicka
(68’ Костовски)

karton-slikicka
 Најдовски

Рамадан

Колеќески

izmeni-slikicka
(90’ Томески)

Аврамовски

karton-slikicka
 Адем

Ѓурѓевиќ

Јанчевски

izmeni-slikicka
(68’ Бојку)

ТРЕНЕР:

Марјан Секуловски

 

РЕЗЕРВИ:

Ивановиќ

В. Божиновски

Костовски

Галовиќ

Грујовски

Бојку

Томески

ПМФЛ – 28. коло

Стадион на Македонија ЃП во Ѓорче Петров. Гледачи: 500. Главен судија: Горан Спиркоски. Помошници: Митрески и Смилкоски (сите од Прилеп). Делегат: Васко Кантарџиев (Струмица).

vreme-slikicka
Почеток на натпреварот на стадионот во Ѓорче Петров

napad-slikicka
1’ – На самиот старт одлична шанса за домаќините, Јанчевски добро ја прими топката на гради, шутираше од прва, но погоди само еден од своите соиграчи на околу седум-осум метри до противничкиот гол.

napad-slikicka
3’ – КАКВА ШАНСА ЗА ШКЕНДИЈА… По центаршутот на Положани топката од вториот дирек беше вратена на три-четири метри од противничкиот гол, Шабани се најде осамен пред празниот гол, но шутираше само во дирекот.

napad-slikicka
7’ – Груб старт на Адем врз Вручина на средината од теренот, но судијата Спиркоски сепак реши да не покаже картон.

napad-slikicka
8’ – Добро додавање на Положани до Вручина, но Леон Најдовски одлично се снајде и му ја одзеде топката на напаѓачот на Шкендија.

napad-slikicka
15’ – Одлична акција на домаќините по десната страна преку капитенот Рамадан, тој успеа да нафрли во срцето на шеснаесетникот, каде Колеќески не се снајде најдобро и оваа шанса пропадна.

napad-slikicka
20’ – Период на израмнета игра на тешкиот терен, на кој ниту една од екипите на успева да создаде иницијатива.

karton-slikicka
21’ – Жолт картон за Адем поради груб старт на средината од теренот.

napad-slikicka
23’ – Опасен центаршут во шеснаесетникот на домаќините, но Фазлиу не успеа да ја смири топката на гради и оваа шанса пропадна.

napad-slikicka
26’ – Нова шанса за Шкендија, Положина претрча триесетина метри, се обиде со шут од дваесет метри од голот, но шутираше за малку над голот на домаќините.

napad-slikicka
31’ – Обид од далечина на Даниел Аврамовски, но фудбалерот на „лавовите“ беше непрецизен во обидот.

napad-slikicka
34’ – Акција на Шкендија, топката на работ од шеснаесетникот стигна до Усеини, кој шутираше многу слабо.

napad-slikicka
37’ – Минути на офанзива на гостите од Тетово, кои сепак не успеваат да создадат посериозна шанса за гол.

corner-slikicka
39’ – Прв корнер за Шкендија, но домаќините успеаја да ја отстранат опасноста.

gol-slikicka
42’ – ГОООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА, Жуниор… Бразилецот на Шкендија прифати една топка надвор од шеснаесетникот на домаќините, биеше прецизново долниот десен агол и ја затресе мрежата на „лавовите“.

karton-slikicka
45’ – Жолт картон за Усеини, кој ја шутна топката неколку секунди откако судијата покажа слободен удар за домаќините.

napad-slikicka
45’ – Нов зицер за гостите во судиското продолжение, Фазлиу се ослободи од двајца домашни дефанзивци, но Алексовски благовремено истрча и одбрани, исфрлајќи ја топката во корнер.

napad-slikicka
45’ – По корнерот на Шкендија топката стигна до Шабани, кој шутираше од работ на шеснаесетникот, но Алексовски уште еднаш добро интервенираше.

kraj-slikicka
Крај на првото полувреме, Шкендија заслужено има водство.

vreme-slikicka
Почеток на вториот дел, без замени во двата тима, но дождот одново почна да паѓа во населбата Ѓорче Петров.

napad-slikicka
47’ – Обид на Божиновски од 20 метри, но Јовановски одбрани.

napad-slikicka
50’ – Фазлиу се најде на 20 метри, но непотребно солираше, па шансата пропадна.

Македонија ЃП е поактивна во овој дел од играта, бара израмнување на резултатот.

napad-slikicka
 56’ – Вручина шутира, топката се одби од еден играч на Македонија ЃП и за малку ќе завршеше во мрежата. Но, само корнер за Шкендија.

karton-slikicka
63’ – Жолт картон за Мециновиќ.

izmeni-slikicka
65’ – Замена кај Шкендија. На местото на Мустафи, во игра влезе Белица.

gol-slikicka
65’ – ГОООООООЛ за Шкендија…0-2. Беше досуден пенал за Шкендија, а сигурен реализатор е Вручина.   

izmeni-slikicka
68’ – Замена кај Македонија ЃП. На местото на Јанчевски во игра е Бојку.

izmeni-slikicka
68’ – И уште една замена кај домашниот тим. Во игра влегува Костовски, на местото на Божиновски.

izmeni-slikicka
70’ – Замена во редовите на Шкендија. Од игра е повлечен Бојан Бручина, а на теренот шанса добива Менсур Куртиши.

izmeni-slikicka
78’ – Замена кај Шкендија. Од игра излезе Фазлиу, а на негово место влегува Демир Имери.

karton-slikicka
82’ – Жолт каротн за Леон Најдовски.

napad-slikicka
84’ – Убава шанса за Адем, шутира, но неговиот удар е изблокиран и оди во корнер.

gol-slikicka
85’ – ГООООООЛ за Шкендија…0-3. Брз противнапад на Шкендија, Стенио Жуниор постигнува погодок. 

karton-slikicka
88’ – Жолт картон за Артим Положани.

izmeni-slikicka
– 90’ – Замена кај Македонија ЃП. На местото на Колеќески, во игра е Томески.

gol-slikicka
90+3’ – ГОООООООЛ за Македонија ЃП…1-3. На самиот истек а натпреварот, „лавовите“ постигнаа почесен погодок.  Стрелец е Мециновиќ.

kraj-slikicka
Крај на натпреварот.

Јовановски

Мустафи

izmeni-slikicka
(65’ Белица)

Цуцули

karton-slikicka
 Усеини

Бејтулаи

Шабани

Милиев

karton-slikicka
 Положани

Фазлиу

izmeni-slikicka
(78’ Имери)

gol-slikicka
 Вручина

izmeni-slikicka
(70’ Куртиши)

gol-slikicka
 
gol-slikicka
 Жуниор

 

ТРЕНЕР:

Шпетим Дуро

 

РЕЗЕРВИ:

Велии

Белица

Куртиши

Имери

Нуриши

Аљиљи

Селмани

Напредок

Крај

1:3

Брегалница

CLOSE

Зердески

Талески

К. Степаноски

М. Степаноски

Коњарски

gol-slikicka
73’ 
izmeni-slikicka
(60’ Михајловски)

Балажи

Лазаревски

Вељановски

Асани

Дуков

Наумоски

 

Тренер: Драган Матевски

 

РЕЗЕРВИ

Д. Вељановски

Речкоски

Вренцоски

Зекири

Михајловски

Ж. Стојковски

Р. Стојковски

ПМФЛ – 28. коло

Градски стадион во Кичево. Гледачи: 100. Главен судија: Фатон Мустафи (Тетово). Помошници: Ширилов (Скопје) и Стојановски (Скопје). Делегат: Благојче Ангелевски (Битола).

vreme-slikicka
Почеток на натпреварот

strategija-slikicka
5’ – Мирен почеток на средбата. Игра на средината на тешкиот терен во Кичево

napad-slikicka
14’ – Убава акција на гостите по левата страна, но по центаршутот на Ѓорески пред Наумов расчистува домашната одбрана

napad-slikicka
22’ – Иницијата на Брегалница, во убава можност и Иван Митров, но брани домашниот голман

gol-slikicka
0-1 – 27’ – ГООООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Ангел Нацев. Одлична акција на гостите по средината, при што пред голот на Напредок на 18 метри се најде Нацев кој прецизно шутираше за водство

napad-slikicka
35’ – Можност и за Здравков кој шутира од далечина, но непрецизно

gol-slikicka
0-2 – 45’ – ГООООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Ристе Наумов. Офанзивецот на гостите по нафрлањето од десната страна изби сам пред Зердески прецизно стрелајќи од десетина метри за дуплирано водство

kraj-slikicka
КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ

vreme-slikicka
Почеток на второто полувреме

napad-slikicka
52’ -Обид и на Лазаревски кај домашните, но без поголема опасност по гостинскиот гол

izmeni-slikicka
60’ – Михајловски влегува во игра кај домашните

strategija-slikicka
65’ – Игра на средината од теренот без многу возбудувања, иако домашните сега се обидуваат да стигнат до почесен погодок

gol-slikicka
0-3 – 71’ – ГООООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Ристе Маркоски. 

gol-slikicka
1-3 – 73’ – ГООООООЛ ЗА НАПРЕДОК. Ѓоре Михајловски.

napad-slikicka
84’ – Уште една можност за Напредок да дојде до намалување на предноста на гостите, но неуспешно

napad-slikicka
86’ – И Стојанов во можност за нов погодок на Брегалница, но брани Зердески

kraj-slikicka
КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ

Блажевски

Ѓорески

Глигоров

Стојанов

Блажевски

gol-slikicka
71’ Маркоски

Здравков

gol-slikicka
27’ Нацев

Велковски

Митров

gol-slikicka
45’ Наумов

 

Тренер: Али Ѓунеш

 

РЕЗЕРВИ

Колев

Цветановски

Андонов

Аксентиев

Шишков

Ступиќ

Гостивар

Крај

1:2

Турново

CLOSE

Незири

karton-slikicka
Демири

Менга

Салиу

Биљали

Белули

izmeni-slikicka
(69’ Адеми)

gol-slikicka
69’ Дехари

Алили

izmeni-slikicka
(46’ Елмази)

Зеадини

karton-slikicka
Џафери

Ибраими

 

Тренер: Мите Митев

 

РЕЗЕРВИ

Арифи

Лимани

Јакупи

Дедвукај

Зендели

ПМФЛ – 28. коло

Градски стадион во Гостивар. Гледачи: 100. Главен судија: Јосип Бартон. Помошници: Ѓорѓиевски и Љатифи (сите од Тетово). Делегат: Тони Донев (Валандово)

vreme-slikicka
Почеток на натпреварот

napad-slikicka
3’ – Чурлинов убаво шутираше од 15 метри, но домашниот голман брани

strategija-slikicka
12’ – Мирен период на играта во Гостивар. Хоризонт Турново доминира но без посериозни шанси по голот на Гостивар

napad-slikicka
21’ – Својиќ одлично шутираше, но Незири го брани неговиот удар

gol-slikicka
0-1 – 32’ – ГООООООЛ ЗА ХОРИЗОНТ ТУРНОВО. Мутафчиски. Сашко Пандев одлично нафрли од корнер, а пред голот на домашните Мутафчиски смести во мрежата на Гостивар

napad-slikicka
36’ – Нафрлување на Пандев, Чурлинов одлично со глава се обиде но гредата го спаси голот на Гостивар

napad-slikicka
44’ – Пандев се проби во шеснаесетникот на Гостивар, но откосо го погоди само надворешниот дел од мрежата на голот на Гостивар

napad-slikicka
45’ – Биљали шутира, но над пречката од голот на гостите

kraj-slikicka
КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ

vreme-slikicka
Почеток на второто полувреме

izmeni-slikicka
46’ – На местото на Алили во игра кај Гостивар е Елмази

karton-slikicka
57’ – Жолт картон за Илиев поради груб старт

karton-slikicka
61’ – Жолт картон за Демири поради игра со рака

gol-slikicka
1-1 – 69’ – ГООООООЛ ЗА ГОСТИВАР. Дехари. Фудбалерот на домашните одлично прими една топка, шутираше од 18 метри совладувајќи го Димовски

izmeni-slikicka
71’ – На местото на Тенекеџиев кај Хоризонт во игра е Стоилов

izmeni-slikicka
72’ – На местото на Бељули кај Гостивар во игра е Адеми

izmeni-slikicka
73’ – На местото на Најденов кај Хоризонт во игра е Ејупи

izmeni-slikicka
79’ – На местото на Чурлинов кај гостите во игра е Какалов

napad-slikicka
84’ – Одлична шанса за Какалов, но домашниот голман брани

karton-slikicka
87’ – Жолт картон за Џафери поради груб старт

gol-slikicka
1-2 – 88’ – ГООООООЛ ЗА ХОРИЗОНТ ТУРНОВО. Милан Својиќ. По корнерот од десната страна во мешаницата пред голот на домашните одлично се снајде Својиќ кој од пет-шест метри прецизно стрелаше

kraj-slikicka
КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ ВО ГОСТИВАР

Димовски

Ташев

Петров

karton-slikicka
Илиев

gol-slikicka
32’ Мутафчиски

Вареловски

Тенекеџиев

izmeni-slikicka
(71’ Стоилов)

Најденов

izmeni-slikicka
(73’ Ејупи)

gol-slikicka
88’ Својиќ

Чурлинов

izmeni-slikicka
(79’ Какалов)

Пандев

 

Тренер: Гоце Седлоски

 

РЕЗЕРВИ

Ристевски

Митрев

Мавров

Наумчевски

Ренова

Крај

2:6

Работнички

CLOSE

karton-slikicka
 Мустафи

Мишковски

Незири

izmeni-slikicka
(75’ Абдула)

Мемеди

Асани

Скендери

izmeni-slikicka
 (46’ Идризи)

Садики

Реџепи

Нухи

Таири

izmeni-slikicka
(46’ Рамадани)

gol-slikicka
 
gol-slikicka
 Гафури

 

Тренер: Ќатип Османи

 

РЕЗЕРВИ

Абдула

Имери

Идризи

Рамадани

Максути

Јусуфи

Фетаи

ПМФЛ – 28. коло

Градски стадион во Тетово. Гледачи: 1о0. Главен судија: Марјан Маркоски (Охрид). Помошници: Тодороски (Охрид) и Мацески (Струга). Делегат: Џевдет Далипи (Кичево).

Во Тетово натпреварот ќе се игра, екипите се загреваат на теренот.

vreme-slikicka
Почеток на натпреварот.

napad-slikicka
2’ – Грешка на одбраната на Работнилки, гафури ја пресче топката, но баснарковбеше на место и успеа да спаси.

napad-slikicka
 5’ – Маневски го проигра Илијоски во празно, го помина голманот Мустафи кој беше излезен надвор од шеснаесетникот, но не одигра добра повратна топка и шансата пропадна.

gol-slikicka
 6’ – ГОООООООЛ за Работнички….0-1.  Баже Илијоски со удар со глава од петерецот ја погоди мрежата на Ренова. Нафрли Маневски од десната страна, а Илијоски се најде на вистинското место и реагираше како искусен стрелец. 

napad-slikicka
10’ – Стопроцентна шанса за Работнички. Маневски продре по левата страна, ја уфрли топката до Илијоски, а овој од три метри, шутира крај голот.

napad-slikicka
 13’ – Маркоски шутира од 16 метри, крај голот на Ренова.

ofsajd-slikicka
17’ – Маневски се уфрли во позадина, но судиите досудија офсајд позиција, иако во недозволена ситуација се наоѓаше Тодоровски, кој не играше со топката.

gol-slikicka
20’ - ГООООООЛ за Работнички…0-2. Тодоровски убаво нафрли од десната страна, а младиот Кире Маркоски во петерецот реагираше пред голманот Мустафи и со удар со глава ја затресе неговата мрежа.

napad-slikicka
23’ – Скендери нафрли од десната страна, Таири шутира со глава, но направи прекршок во нападот.

napad-slikicka
28’ – Тодоровски шутира од 20 метри, над голот на Ренова.

napad-slikicka
33’ – Мемеди нафрли од левата страна, Реџепи шутира со глава, крај голот.

napad-slikicka
39’ – Илијоски го проигрува Маркоски, тој шутира, но ударот е блокиран.

napad-slikicka
42’ – Маневски шутира од 15 метри, над голот.

napad-slikicka
43’ – Садики упати удар од 30 метри, но Баснарков не може така да се изненади.

kraj-slikicka
Крај на првото полувреме

vreme-slikicka
Почеток на вториот дел

izmeni-slikicka
46’ –  Замена кај Ренова. На местото на  Скендери, во игра влезе Идризи

izmeni-slikicka
46’ – Во игра е и Рамадани, на местото на Таири

gol-slikicka
46’ – ГООООООЛ за Работнички….0-3. Милан Илиевски упати длабинска топка, одбранбените играли на ренова и голманот Мустафи не се разбраа, тоа го искористи Кире Маркоски и ја погоди мрежата на домашните.   

gol-slikicka
49’  - ГООООООЛ за Ренова…1-3. Гафури шутира од 20 метри, топката удри во некој од домашните фудбалери, го смени правецот и заврши во мрежата на Баснарков.

gol-slikicka
56’ – ГООООООООЛ за Работнички…1-4. Петровиќ го проигра Маневски, кој претрча 30 метри, влезе во шеснаесетникот, несебично му додаде на Кире Маркоски, кој постигнува хет – трик.   

gol-slikicka
62’ – ГООООООООЛ за Работнички… 1-5. Силјановски продре по десната страна, влезе во шеснаесетникот, несебично го проигра Маневски, кој од два метри рутински ја погоди мрежата. 

izmeni-slikicka
65’ – Замена кај работнички. На теренот е Трајчевски, на местото на Вујчиќ

gol-slikicka
67’ – ГОООООООЛ за Ренова…2-5. Гафури од 20 метри шутира и го изненади Баснарков. 

karton-slikicka
73’ – Црвен картон за Мустафи. Илијоски излезе сам пред голманот Мутафи, а тој го фаулираше надвор од шеснаесетникот и заработи исклучување.

izmeni-slikicka
75’ – Во игра влезе резервниот голман Абдула, на местото на Незири.

izmeni-slikicka
76’ – Од игра е повлечен Баже Илијоски, на негово место влегува Петров.

izmeni-slikicka
81’ – Велковски влезе, на местото на Петровиќ.

gol-slikicka
83’ – ГОООООООООЛ за Работнички….2-6. Петров е стрелец. Трајчевски нафрли од десната страна, Мишковски ја одби топката до Петров, кој со одмерен удар ја затресе мрежата на Абдула. 

КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ

Баснарков

Илиевски

Милушев

Зајков

Силјановски

Вујчиќ

izmeni-slikicka
(65’ Трајчевски)

Петровиќ

gol-slikicka
 
gol-slikicka
 
gol-slikicka
 Маркоски

Тодоровски

gol-slikicka
 Маневски

gol-slikicka
 Илијоски

gol-slikicka
izmeni-slikicka
(76’ Петров)

 

Тренер: Игор Ангеловски

 

РЕЗЕРВИ

Шишковски

Најдоски

Велковски

Сулејманов

Адем

Петров

Трајчевски

Пелистер

Крај

1:0

Еуромилк ГЛ

CLOSE

Пашовски

Анастасов

gol-slikicka
23’ Драгарски

karton-slikicka
Брдаровски

karton-slikicka
 Миленковски

karton-slikicka
 Петковски

Љамчевски

izmeni-slikicka
(46’ Елмазовски)

Магловски

Воденичаров

Христов

izmeni-slikicka
(86’ Динчев)

Марковски

izmeni-slikicka
(22’ Мустафов)

 

Тренер: Драган Бочевски

 

РЕЗЕРВИ

Апостоловски

Трајковски

Главевски

Атанасовски

ПМФЛ – 28. коло

Стадион „Тумбе кафе“. Гледачи: 500. Главен судија: Далибор Ѓорѓевски (Куманово). Помошници: Николов (Кратово) и Стефановски (Кратово). Делегат: Виктор Сотировски (Скопје)

vreme-slikicka
Почеток на натпреварот

napad-slikicka
1’ – Огромна шанса за гостите. Стојановски изби сам очи во очи со Пашовски, но шутираше по средината и домашниот голман одбрани

napad-slikicka
12’ – По првата шанса на Еуромилк, мирни десетина минути во Битола, без посериозни шанси на двете страни

corner-slikicka
18’ – Прв корнер за Пелистер, но расчисти гостинска одбрана по нафрлањето на Љамчевски

napad-slikicka
19’ - По една шанса на двете страни за една минута. Најпрво Јашароски се обиде со глава но Пашовски одбрани, а во следниот напад Љамчевски биеше од далечина, а Маџароски исфрли во втор корнер за домашните.

izmeni-slikicka
22’ - Принудна измена кај домаќините. Играта ја напушта Марковски поради повреда, а на негово место влегува Бурхан Мустафов

gol-slikicka
1-0 – 23’ – ГООООООЛ ЗА ПЕЛИСТЕР. Христијан Драгарски. Анастасов нафрли од слободен удар, Драгарски највисок на втората статива и со глава го совлада Маџароски за водство на домашната екипа

napad-slikicka
25’ - Пелистерци се охрабрија по голот и веднаш имаа шанса за зголемување на водството. Христов го пронајде Миленковски на левата страна, но неговиот удар заврши над голот.
napad-slikicka
28’ - Идентична шанса за Пелистер. Топка од Христов за Миленковски, вториот овој пат се обиде по земја, Маџароски брани.
corner-slikicka
35’ – Прв корнер за гостите, Јашароски нафрли на првата статива, Љамчевски расчисти, топката стигна до Мицков кој веднаш биеше, но топката заврши покрај голот на Пашовски.
napad-slikicka
37’ - Нов обид на Јашароски, неговиот удар со глава по центаршутот на Димоски од левата страна завршува над голот и без проблеми за Пашовски
karton-slikicka
40’ - Прв жолт картон – Трајче Стојковски остро стартуваше над Миленковски и судијата Ѓорѓевски го покажа првиот жолт картон на натпреварот.
napad-slikicka
45’ - Голема шанса пред самиот крај на натпреварот за Еуромилк. Стојановски одлично асистираше за Јашароски а неговиот удар заврши за малку покрај голот.
kraj-slikicka
КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ
vreme-slikicka
Почеток на второто полувреме
izmeni-slikicka
46’ – На местото на Љамчевски кај Пелистер во игра е Елмазовски
izmeni-slikicka
46’ – На местото на Јашароски кај Еуромилк во игра е Каланоски
karton-slikicka
48’ – Жолт картон за Миленковски поради груб старт
karton-slikicka
50’ – Втор жолт картон за Стојковски поради груб старт врз Миленковски на работ од шеснаесетникот, по што добива исклучување
napad-slikicka
61’ - Голема шанса за Пелистер преку Елмазовски. Миленковски направи продор по левата страна, навлече неколку фудбалери на себе и во прв момент го проигра Елмазовски кој веднаш биеше а топката заврши неколку сантиметри покрај голот на Маџароски
karton-slikicka
65’ – Жолт картон за Петковски поради груб старт
izmeni-slikicka
68’ – Јовановски излегува кај Еуромилк а на негово место Тодоровски
karton-slikicka
75’ – Жолт картон за Мицков поради груб старт
izmeni-slikicka
79’ – Кордиќ во игра кај Еуромилк на местото на Мицков
izmeni-slikicka
86’ – Динчев во игра кај Пелистер на местото на Христов кој се пожали на повреда
karton-slikicka
90’+ – Жолт картон за Брдаровски поради груб старт
kraj-slikicka
КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ ВО БИТОЛА

Маџаровски

Глигоров

Абдула

karton-slikicka
karton-slikicka
50’ Стојковски

Јовановски

izmeni-slikicka
(68’ Тодоровски)

Лескароски

karton-slikicka
Мицков

izmeni-slikicka
(79’ Кордиќ)

Јашаровски

izmeni-slikicka
(46’ Каланоски)

Димовски

Туфегчиќ

Стојановски

 

Тренер: Сашко Тодоровски

 

РЕЗЕРВИ

Костуранов

Илоски

Менду

 

 

Боби Милевски разрешен, Никола Илиевски – Џиџи нов тренер на Вардар!

Боби Милевски разрешен, Никола Илиевски – Џиџи нов тренер на Вардар!
Како што ексклузивно дознава ЕКИПА, Никола Илиевски – Џиџи од утре и официјално ќе биде назначен за нов шеф на стручниот штаб на Вардар!

Како што ексклузивно дознава
ЕКИПА, Никола Илиевски – Џиџи од утре и официјално ќе биде назначен за нов шеф на
стручниот штаб на Вардар!

 

Поранешниот македонски
селектор на клупата на „црвено-црните“ ќе го наследи досегашниот предводник
Боби Милевски на кого денеска му е соопштена одлуката на раководството за
негова прераспределба во стручните структури на клубот. Се очекува Милевски и
натаму да остане во Вардар, но низ заеднички договор на друга функција.

 

58-годишниот Никола Илиевски, кој претходно
се врзуваше и со клупата на Пелистер, сепак на ден пред стартот на подготовките
на „вардарци“ официјално се договори за преземање на нашиот најтрофеен клуб.
Илиевски утре од 12 часот на прес-конференција ќе биде промовиран на
тренерското место, по што веднаш ги стартува и подготовките со новиот тим.

 

Популарниот Џиџи претходно во
својата богата тренерска кариера беше предводник, покрај на нашата селекција, и
на репрезентацијата на Бангладеш, како и на тимовите Беласица, Победа, Работнички, но и
словенечки Публикум Цеље.

 

Според најавите, со него клубот посакува сигурно освојување на шампионската титула и оваа сезона, но и далеку посериозен настап со повисоки амбиции на европската сцена следното лето. 


Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.