Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Претплата Шестмесечна 500 денари Годишна 1.000 денари Телефон: +389(0)2 60 91 798; +389(0)78 232-712

gol-slikicka
92’ Далчески

Љамчевски

izmeni-slikicka
(69’ Крстев)

karton-slikicka
Џонов

41’ Митревски

ПМФЛ – 28. коло

Стадион „Железарница“ во Скопје. Гледачи: 300. Главен судија: Марјан Ецкоски (Охрид). Помошници: Негриески (Струга) и Грданоски (Струга). Делегат: Сашко Тасев (Кавадарци)

* На стадионот во Автокоманда се игра последниот натпревар од 28.коло во Првата македонска фудбалска лига кој вчера беше одложен поради лошата состојба на теренот

vreme-slikicka
Почеток на натпреварот

- Терен каллив, на одредени делови покриен со вода, но сепак подобро подготвен за разлика од вчера

napad-slikicka
5’ – Прва супер шанса за Металург. Љамчевски изби сам пред вардаровиот гол па го лобуваше Захов кој му излезе во пресрет. Топката одеше кон голот но во калта удри во дирекот од голот на Вардар и застана на гол линијата по што расчисти Таневски

7’ – Нова 100% шанса за Металург. Симоновски изби очи во очи со Захов, минувајќи покрај стоперите на Вардар, но гостинскиот голман со извонредна интервенција спаси чист гол исфрлајќи во корнер

9’ – Ловречич нафрли од десната страна, Грозданоски во убава позиција на втор дирек се обиде со глава но покрај голот на домашните

13’ – Ѓоргиев нафрли ниско по земја пред голот на Металург, а топката од петерецот ја расчисти Митрески во последен момент пред Грозданоски

18’ – Напад на Вардар, Ѓорѓиев спушти со глава до Ацевски кој од 12-13 метри се обиде со полуволеј на лошиот терен, но над голот на Ефремов

corner-slikicka
20’ – Корнер за Металург изведе Љамчевски, Симоновски највисок во скокот со глава од петерец се обиде но за малку крај голот на Вардар

25’ – Рељиќ од десната страна нафрли, Ѓорѓиев со волеј ја зафати топката но директно во Ефремов

26’ – Одлична шанса за Металург. Љамчевски нафрли од корнер, Симоновски на прва ја зафати топката која на вториот дирек дојде до Митревски, но овој иако осамен не ја зафати најдобро

27’ – Лазаревски откосо од лева страна шутираше, Ристовски блокираше, а „вардарци“ бараа игра со рака и пенал, но судијата нагласува играта да продолжи

29’ – Ѓоргиев нафрли од корнер, Стојчевски со глава биеше за малку покрај голот на домашните

36’ – Нов корнер за Металург, Љамчевски нафрли од левата страна но топката се прошета на пет метри пред голот на Захов без да биде зафатена офанзивците на домашните

37’ – Лазаревски нафрли од лево, Грозданоски се обиде со глава но Ефремов одбрани

1-0 – 41’ – ГОООООООЛ ЗА МЕТАЛУРГ. Ристо Митревски. Митревски шутираше од слободен удар од 25 метри, топката го зафати живиот ѕид на Вардар и изненадувајќи го Захов отседна во мрежата од голот на гостите

kraj-slikicka
КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ

Почеток на второто полувреме

46’ – Прва шанса во вториот дел за Металург. Симоновски од убава позиција откосо шутираше од десетина метри, но Захов одбрани

49’ – Жолт картон за Стојчевски поради груб старт врз Симоновски

50’ – Жолт картон за Додевски кај Металург, поради прекршок на голманот на Вардар, Костадин Захов

51’ – Прва замена кај Вардар. На местото на Ѓоргиев во игра е Бујчевски

53’ – Нова замена кај Вардар. На местото на Стојчевски во игра е Бојовиќ

- Силен дожд на Железарница

56’ – Вујовиќ со глава спушти до Пеев кој шутира од 15 метри, но покрај голот на Вардар

62’ – На местото на Ацевски кој се повреди, во игра е Димитар Иванов кај Вардар

63’ – Ловречич шутира од 18 метри, но Ефремов брани

67’ – Измена и кај Металург. Поради повреда играта ја напушти Радески, а во игра е Виктор Ангелов

69’ – Миле Крстев во игра кај Металург, на местото на Љамчевски

71’ – Жолт картон за Лазаревски поради прекршок врз Пеев

73’ – Жолт картон за Џонов поради задржување на време

74’ – Убав шут на Симоновски од 14 метри, но Захов одлично брани

78’ – На местото на Пеев во игра кај Металург е Благоја Наумоски

79’ – Лоша офсајд замка на домашните, па Бујчевски шутира откосо од 12-13 метри, но непрецизно

82’ – Благоја Наумоски убаво нафрли, Симоновски со глава но покрај голот на Вардар

85’ – Шанса за Вардар. Во мешаницата пред голот на Металург, Ивановски и Бујчевски се обидоа во два наврати, но домашната одбрана на крајот расчисти

86’ – Брз контранапад на Ангелов, се најде во убава можност но Захов одбрани

90’ – Четири минути судиско продолжение

2-0 – 92’ – ГОООООЛ ЗА МЕТАЛУРГ. Александар Далчески. Златко Таневски се обиде да шутира во нападот на Вардар, топката беше блокирана доаѓајќи до Далчески кој истрча контра и рутински смести во мрежата на Захов.

penal-slikicka
94’ – ПЕНАЛ ЗА ВАРДАР. Грозданоски нафрли од слободен удар, Ивановски се обиде со глава но неговиот шут блокиран со рака од еден од домашните фудбалери, по што главниот судија покажа на белата точка

(51’ Бујчевски)

94’(п) Ивановски

Томески

Стадион на Македонија ЃП во Ѓорче Петров. Гледачи: 500. Главен судија: Горан Спиркоски. Помошници: Митрески и Смилкоски (сите од Прилеп). Делегат: Васко Кантарџиев (Струмица).

Почеток на натпреварот на стадионот во Ѓорче Петров

1’ – На самиот старт одлична шанса за домаќините, Јанчевски добро ја прими топката на гради, шутираше од прва, но погоди само еден од своите соиграчи на околу седум-осум метри до противничкиот гол.

3’ – КАКВА ШАНСА ЗА ШКЕНДИЈА… По центаршутот на Положани топката од вториот дирек беше вратена на три-четири метри од противничкиот гол, Шабани се најде осамен пред празниот гол, но шутираше само во дирекот.

7’ – Груб старт на Адем врз Вручина на средината од теренот, но судијата Спиркоски сепак реши да не покаже картон.

8’ – Добро додавање на Положани до Вручина, но Леон Најдовски одлично се снајде и му ја одзеде топката на напаѓачот на Шкендија.

15’ – Одлична акција на домаќините по десната страна преку капитенот Рамадан, тој успеа да нафрли во срцето на шеснаесетникот, каде Колеќески не се снајде најдобро и оваа шанса пропадна.

20’ – Период на израмнета игра на тешкиот терен, на кој ниту една од екипите на успева да создаде иницијатива.

21’ – Жолт картон за Адем поради груб старт на средината од теренот.

23’ – Опасен центаршут во шеснаесетникот на домаќините, но Фазлиу не успеа да ја смири топката на гради и оваа шанса пропадна.

26’ – Нова шанса за Шкендија, Положина претрча триесетина метри, се обиде со шут од дваесет метри од голот, но шутираше за малку над голот на домаќините.

31’ – Обид од далечина на Даниел Аврамовски, но фудбалерот на „лавовите“ беше непрецизен во обидот.

34’ – Акција на Шкендија, топката на работ од шеснаесетникот стигна до Усеини, кој шутираше многу слабо.

37’ – Минути на офанзива на гостите од Тетово, кои сепак не успеваат да создадат посериозна шанса за гол.

39’ – Прв корнер за Шкендија, но домаќините успеаја да ја отстранат опасноста.

42’ – ГОООООЛ ЗА ШКЕНДИЈА, Жуниор… Бразилецот на Шкендија прифати една топка надвор од шеснаесетникот на домаќините, биеше прецизново долниот десен агол и ја затресе мрежата на „лавовите“.

45’ – Жолт картон за Усеини, кој ја шутна топката неколку секунди откако судијата покажа слободен удар за домаќините.

45’ – Нов зицер за гостите во судиското продолжение, Фазлиу се ослободи од двајца домашни дефанзивци, но Алексовски благовремено истрча и одбрани, исфрлајќи ја топката во корнер.

45’ – По корнерот на Шкендија топката стигна до Шабани, кој шутираше од работ на шеснаесетникот, но Алексовски уште еднаш добро интервенираше.

Крај на првото полувреме, Шкендија заслужено има водство.

Почеток на вториот дел, без замени во двата тима, но дождот одново почна да паѓа во населбата Ѓорче Петров.

47’ – Обид на Божиновски од 20 метри, но Јовановски одбрани.

50’ – Фазлиу се најде на 20 метри, но непотребно солираше, па шансата пропадна.

Македонија ЃП е поактивна во овој дел од играта, бара израмнување на резултатот.

56’ – Вручина шутира, топката се одби од еден играч на Македонија ЃП и за малку ќе завршеше во мрежата. Но, само корнер за Шкендија.

63’ – Жолт картон за Мециновиќ.

65’ – Замена кај Шкендија. На местото на Мустафи, во игра влезе Белица.

65’ – ГОООООООЛ за Шкендија…0-2. Беше досуден пенал за Шкендија, а сигурен реализатор е Вручина.

68’ – Замена кај Македонија ЃП. На местото на Јанчевски во игра е Бојку.

68’ – И уште една замена кај домашниот тим. Во игра влегува Костовски, на местото на Божиновски.

70’ – Замена во редовите на Шкендија. Од игра е повлечен Бојан Бручина, а на теренот шанса добива Менсур Куртиши.

78’ – Замена кај Шкендија. Од игра излезе Фазлиу, а на негово место влегува Демир Имери.

82’ – Жолт каротн за Леон Најдовски.

84’ – Убава шанса за Адем, шутира, но неговиот удар е изблокиран и оди во корнер.

85’ – ГООООООЛ за Шкендија…0-3. Брз противнапад на Шкендија, Стенио Жуниор постигнува погодок.

88’ – Жолт картон за Артим Положани.

– 90’ – Замена кај Македонија ЃП. На местото на Колеќески, во игра е Томески.

90+3’ – ГОООООООЛ за Македонија ЃП…1-3. На самиот истек а натпреварот, „лавовите“ постигнаа почесен погодок.  Стрелец е Мециновиќ.

Коњарски

73’

Р. Стојковски

Градски стадион во Кичево. Гледачи: 100. Главен судија: Фатон Мустафи (Тетово). Помошници: Ширилов (Скопје) и Стојановски (Скопје). Делегат: Благојче Ангелевски (Битола).

strategija-slikicka
5’ – Мирен почеток на средбата. Игра на средината на тешкиот терен во Кичево

14’ – Убава акција на гостите по левата страна, но по центаршутот на Ѓорески пред Наумов расчистува домашната одбрана

22’ – Иницијата на Брегалница, во убава можност и Иван Митров, но брани домашниот голман

0-1 – 27’ – ГООООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Ангел Нацев. Одлична акција на гостите по средината, при што пред голот на Напредок на 18 метри се најде Нацев кој прецизно шутираше за водство

35’ – Можност и за Здравков кој шутира од далечина, но непрецизно

0-2 – 45’ – ГООООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Ристе Наумов. Офанзивецот на гостите по нафрлањето од десната страна изби сам пред Зердески прецизно стрелајќи од десетина метри за дуплирано водство

52’ -Обид и на Лазаревски кај домашните, но без поголема опасност по гостинскиот гол

60’ – Михајловски влегува во игра кај домашните

65’ – Игра на средината од теренот без многу возбудувања, иако домашните сега се обидуваат да стигнат до почесен погодок

0-3 – 71’ – ГООООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Ристе Маркоски.

1-3 – 73’ – ГООООООЛ ЗА НАПРЕДОК. Ѓоре Михајловски.

84’ – Уште една можност за Напредок да дојде до намалување на предноста на гостите, но неуспешно

86’ – И Стојанов во можност за нов погодок на Брегалница, но брани Зердески

Блажевски

Ѓорески

Глигоров

Стојанов

Блажевски

71’ Маркоски

Здравков

27’ Нацев

Велковски

Митров

45’ Наумов

(69’ Адеми)

69’ Дехари

Зендели

Градски стадион во Гостивар. Гледачи: 100. Главен судија: Јосип Бартон. Помошници: Ѓорѓиевски и Љатифи (сите од Тетово). Делегат: Тони Донев (Валандово)

3’ – Чурлинов убаво шутираше од 15 метри, но домашниот голман брани

12’ – Мирен период на играта во Гостивар. Хоризонт Турново доминира но без посериозни шанси по голот на Гостивар

21’ – Својиќ одлично шутираше, но Незири го брани неговиот удар

0-1 – 32’ – ГООООООЛ ЗА ХОРИЗОНТ ТУРНОВО. Мутафчиски. Сашко Пандев одлично нафрли од корнер, а пред голот на домашните Мутафчиски смести во мрежата на Гостивар

36’ – Нафрлување на Пандев, Чурлинов одлично со глава се обиде но гредата го спаси голот на Гостивар

44’ – Пандев се проби во шеснаесетникот на Гостивар, но откосо го погоди само надворешниот дел од мрежата на голот на Гостивар

45’ – Биљали шутира, но над пречката од голот на гостите

46’ – На местото на Алили во игра кај Гостивар е Елмази

57’ – Жолт картон за Илиев поради груб старт

61’ – Жолт картон за Демири поради игра со рака

1-1 – 69’ – ГООООООЛ ЗА ГОСТИВАР. Дехари. Фудбалерот на домашните одлично прими една топка, шутираше од 18 метри совладувајќи го Димовски

71’ – На местото на Тенекеџиев кај Хоризонт во игра е Стоилов

72’ – На местото на Бељули кај Гостивар во игра е Адеми

73’ – На местото на Најденов кај Хоризонт во игра е Ејупи

79’ – На местото на Чурлинов кај гостите во игра е Какалов

84’ – Одлична шанса за Какалов, но домашниот голман брани

87’ – Жолт картон за Џафери поради груб старт

1-2 – 88’ – ГООООООЛ ЗА ХОРИЗОНТ ТУРНОВО. Милан Својиќ. По корнерот од десната страна во мешаницата пред голот на домашните одлично се снајде Својиќ кој од пет-шест метри прецизно стрелаше

КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ ВО ГОСТИВАР

Димовски

Ташев

Петров

Илиев

32’ Мутафчиски

Вареловски

Тенекеџиев

(71’ Стоилов)

Најденов

(73’ Ејупи)

88’ Својиќ

Фетаи

Градски стадион во Тетово. Гледачи: 1о0. Главен судија: Марјан Маркоски (Охрид). Помошници: Тодороски (Охрид) и Мацески (Струга). Делегат: Џевдет Далипи (Кичево).

Во Тетово натпреварот ќе се игра, екипите се загреваат на теренот.

Почеток на натпреварот.

2’ – Грешка на одбраната на Работнилки, гафури ја пресче топката, но баснарковбеше на место и успеа да спаси.

5’ – Маневски го проигра Илијоски во празно, го помина голманот Мустафи кој беше излезен надвор од шеснаесетникот, но не одигра добра повратна топка и шансата пропадна.

6’ – ГОООООООЛ за Работнички….0-1.  Баже Илијоски со удар со глава од петерецот ја погоди мрежата на Ренова. Нафрли Маневски од десната страна, а Илијоски се најде на вистинското место и реагираше како искусен стрелец.

10’ – Стопроцентна шанса за Работнички. Маневски продре по левата страна, ја уфрли топката до Илијоски, а овој од три метри, шутира крај голот.

13’ – Маркоски шутира од 16 метри, крај голот на Ренова.

ofsajd-slikicka
17’ – Маневски се уфрли во позадина, но судиите досудија офсајд позиција, иако во недозволена ситуација се наоѓаше Тодоровски, кој не играше со топката.

20’ - ГООООООЛ за Работнички…0-2. Тодоровски убаво нафрли од десната страна, а младиот Кире Маркоски во петерецот реагираше пред голманот Мустафи и со удар со глава ја затресе неговата мрежа.

23’ – Скендери нафрли од десната страна, Таири шутира со глава, но направи прекршок во нападот.

28’ – Тодоровски шутира од 20 метри, над голот на Ренова.

33’ – Мемеди нафрли од левата страна, Реџепи шутира со глава, крај голот.

39’ – Илијоски го проигрува Маркоски, тој шутира, но ударот е блокиран.

42’ – Маневски шутира од 15 метри, над голот.

43’ – Садики упати удар од 30 метри, но Баснарков не може така да се изненади.

Крај на првото полувреме

Почеток на вториот дел

46’ –  Замена кај Ренова. На местото на  Скендери, во игра влезе Идризи

46’ – Во игра е и Рамадани, на местото на Таири

46’ – ГООООООЛ за Работнички….0-3. Милан Илиевски упати длабинска топка, одбранбените играли на ренова и голманот Мустафи не се разбраа, тоа го искористи Кире Маркоски и ја погоди мрежата на домашните.

49’  - ГООООООЛ за Ренова…1-3. Гафури шутира од 20 метри, топката удри во некој од домашните фудбалери, го смени правецот и заврши во мрежата на Баснарков.

56’ – ГООООООООЛ за Работнички…1-4. Петровиќ го проигра Маневски, кој претрча 30 метри, влезе во шеснаесетникот, несебично му додаде на Кире Маркоски, кој постигнува хет – трик.

62’ – ГООООООООЛ за Работнички… 1-5. Силјановски продре по десната страна, влезе во шеснаесетникот, несебично го проигра Маневски, кој од два метри рутински ја погоди мрежата.

65’ – Замена кај работнички. На теренот е Трајчевски, на местото на Вујчиќ

67’ – ГОООООООЛ за Ренова…2-5. Гафури од 20 метри шутира и го изненади Баснарков.

73’ – Црвен картон за Мустафи. Илијоски излезе сам пред голманот Мутафи, а тој го фаулираше надвор од шеснаесетникот и заработи исклучување.

75’ – Во игра влезе резервниот голман Абдула, на местото на Незири.

76’ – Од игра е повлечен Баже Илијоски, на негово место влегува Петров.

81’ – Велковски влезе, на местото на Петровиќ.

83’ – ГОООООООООЛ за Работнички….2-6. Петров е стрелец. Трајчевски нафрли од десната страна, Мишковски ја одби топката до Петров, кој со одмерен удар ја затресе мрежата на Абдула.

Анастасов

23’ Драгарски

Атанасовски

Стадион „Тумбе кафе“. Гледачи: 500. Главен судија: Далибор Ѓорѓевски (Куманово). Помошници: Николов (Кратово) и Стефановски (Кратово). Делегат: Виктор Сотировски (Скопје)

1’ – Огромна шанса за гостите. Стојановски изби сам очи во очи со Пашовски, но шутираше по средината и домашниот голман одбрани

12’ – По првата шанса на Еуромилк, мирни десетина минути во Битола, без посериозни шанси на двете страни

18’ – Прв корнер за Пелистер, но расчисти гостинска одбрана по нафрлањето на Љамчевски

19’ - По една шанса на двете страни за една минута. Најпрво Јашароски се обиде со глава но Пашовски одбрани, а во следниот напад Љамчевски биеше од далечина, а Маџароски исфрли во втор корнер за домашните.

22’ - Принудна измена кај домаќините. Играта ја напушта Марковски поради повреда, а на негово место влегува Бурхан Мустафов

1-0 – 23’ – ГООООООЛ ЗА ПЕЛИСТЕР. Христијан Драгарски. Анастасов нафрли од слободен удар, Драгарски највисок на втората статива и со глава го совлада Маџароски за водство на домашната екипа

25’ - Пелистерци се охрабрија по голот и веднаш имаа шанса за зголемување на водството. Христов го пронајде Миленковски на левата страна, но неговиот удар заврши над голот.
28’ - Идентична шанса за Пелистер. Топка од Христов за Миленковски, вториот овој пат се обиде по земја, Маџароски брани.
35’ – Прв корнер за гостите, Јашароски нафрли на првата статива, Љамчевски расчисти, топката стигна до Мицков кој веднаш биеше, но топката заврши покрај голот на Пашовски.
37’ - Нов обид на Јашароски, неговиот удар со глава по центаршутот на Димоски од левата страна завршува над голот и без проблеми за Пашовски
40’ - Прв жолт картон – Трајче Стојковски остро стартуваше над Миленковски и судијата Ѓорѓевски го покажа првиот жолт картон на натпреварот.
45’ - Голема шанса пред самиот крај на натпреварот за Еуромилк. Стојановски одлично асистираше за Јашароски а неговиот удар заврши за малку покрај голот.
46’ – На местото на Љамчевски кај Пелистер во игра е Елмазовски
46’ – На местото на Јашароски кај Еуромилк во игра е Каланоски
48’ – Жолт картон за Миленковски поради груб старт
50’ – Втор жолт картон за Стојковски поради груб старт врз Миленковски на работ од шеснаесетникот, по што добива исклучување
61’ - Голема шанса за Пелистер преку Елмазовски. Миленковски направи продор по левата страна, навлече неколку фудбалери на себе и во прв момент го проигра Елмазовски кој веднаш биеше а топката заврши неколку сантиметри покрај голот на Маџароски
65’ – Жолт картон за Петковски поради груб старт
68’ – Јовановски излегува кај Еуромилк а на негово место Тодоровски
75’ – Жолт картон за Мицков поради груб старт
79’ – Кордиќ во игра кај Еуромилк на местото на Мицков
86’ – Динчев во игра кај Пелистер на местото на Христов кој се пожали на повреда
90’+ – Жолт картон за Брдаровски поради груб старт
КРАЈ НА НАТПРЕВАРОТ ВО БИТОЛА

Маџаровски

Глигоров

Абдула

50’ Стојковски

Менду

Боби Милевски разрешен, Никола Илиевски – Џиџи нов тренер на Вардар!

Како што ексклузивно дознава ЕКИПА, Никола Илиевски – Џиџи од утре и официјално ќе биде назначен за нов шеф на стручниот штаб на Вардар!

Како што ексклузивно дознава
ЕКИПА, Никола Илиевски – Џиџи од утре и официјално ќе биде назначен за нов шеф на
стручниот штаб на Вардар!

Поранешниот македонски
селектор на клупата на „црвено-црните“ ќе го наследи досегашниот предводник
Боби Милевски на кого денеска му е соопштена одлуката на раководството за
негова прераспределба во стручните структури на клубот. Се очекува Милевски и
натаму да остане во Вардар, но низ заеднички договор на друга функција.

58-годишниот Никола Илиевски, кој претходно
се врзуваше и со клупата на Пелистер, сепак на ден пред стартот на подготовките
на „вардарци“ официјално се договори за преземање на нашиот најтрофеен клуб.
Илиевски утре од 12 часот на прес-конференција ќе биде промовиран на
тренерското место, по што веднаш ги стартува и подготовките со новиот тим.

Популарниот Џиџи претходно во
својата богата тренерска кариера беше предводник, покрај на нашата селекција, и
на репрезентацијата на Бангладеш, како и на тимовите Беласица, Победа, Работнички, но и
словенечки Публикум Цеље.

Според најавите, со него клубот посакува сигурно освојување на шампионската титула и оваа сезона, но и далеку посериозен настап со повисоки амбиции на европската сцена следното лето.

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.