Борко и Кире победуваат без мака во АСОБАЛ - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
28/03/2017 16:25
Фудбал
28/03/2017 15:53
Фудбал
28/03/2017 15:24
Фудбал
27/03/2017 19:58

Борко и Кире победуваат без мака во АСОБАЛ

Борко и Кире победуваат без мака во АСОБАЛ

Барселона е без сериозна конкуренција во домашното првенство, за што доказ е и денешната победа на гостувањето против Валјадолид (25-38), 21. триумф за каталонскиот гигант во исто толку натпревари во АСОБАЛ-лигата.

Тимот на Борко Ристовски и на Кире Лазаров немаше никакви проблеми да ја оправда фаворитската улога на оваа средба, доминираше од почетокот, по првото полувреме имаше предност од 12-16, за на крајот да стигне и до двоцифрена победа.

Борко Ристовски имаше три одбрани на голот на каталонците, додека Лазаров го заврши мечот со пет гола, три од пенал.

Следен предизвик за Барса е мечот од последното коло во ЛШ на домашен терен со Висла Плоцк, на кој победа ќе значи и директен пласман на каталонскиот гигант во четвртфиналето од елитното европско натпреварување.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.