Борко Ристовски во Топ 5 одбрани во квaлификациите за ЕП 2018 - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

Борко Ристовски во Топ 5 одбрани во квaлификациите за ЕП 2018

Борко Ристовски во Топ 5 одбрани во квaлификациите за ЕП 2018

Македонскиот голман Борко Ристовски има една од најдобрите пет одбрани во натпреварите од 3 и 4.коло од квалификациите за ЕП 2018 во Хрватска.

Атрактивно сопрениот „зицер“ на исландскиот капитен Гудјон Валур Сигурдсон, на Ристовски му донесе четврто место во Топ 5 одбраните за оваа фаза.

Повратникот во македонскиот национален тим беше еден од клучните играчи на Македонија во двата дуели со Исланд. На првиот меч во Скопје, македонската репрезентација го победи Исланд со 30-25, а на реваншот во Рејкјавик загуби минимално со 30-29. И на двата натпревари Борко Ристовски имаше по 15 одбрани на македонскиот гол.

Првото место во овој избор на ЕХФ му припадна на германскиот голман Андреас Волф за двојната одбрана на двата шута на Словенецот Јуре Доленец.

Погледнете ги Топ 5 одбраните во овие две квалификациски кола:

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.