Бостон не запира - десет победи по ред - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
19/11/2017 14:58
Кошарка
19/11/2017 12:33
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59

Бостон не запира – десет победи по ред

Бостон не запира – десет победи по ред

Екипата на Бостон селтикс делува незапирливо во моментов, селтикси синоќа славеа над ЛА лејкерс со 107-96 за своја десетта победа во низа. На дуелот со „езерџиите“ домаќините не можеа да сметаат на Ал Хорфорд, но затоа извонреден беше Арон Бејнс, кој со 21 поен го израмни својот личен НБА-рекорд. Отпорот на гостинскиот тим беше скршен уште во втората четвртина кога селтикси дојдоа до „плус дваесет“, па потоа рутински ја одржуваа предноста до самиот крај.

Голден стејт одигра уште еден шампионски меч, декласирајќи го тимот на Минесота со 125-101. Кевин Дурант поради ситна повреда го следеше овој меч од клупата, но затоа во ритам влезе Клеј Томпсон, кој беше најефикасен со 28 поени, пред Стеф Кари со 22 поени. Минесота влезе во овој меч со серија од пет победи, што сепак не успеа да ја продолжи на гостувањето против актуелните прваци. Вигинс со 17 и Таунс со 16 поени и 12 скокови беа најзабележителни кај гостинската екипа.

Резултати НБА:

Детроит – Индијана 114-97, Орландо – Њујорк 112-99, Бостон – ЛА лејкерс 107-96, Феникс – Мајами 115-126, Голден стејт – Минесота 125-101.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.