Брдариќ горд на својот тим: Среќни сме како победници од овој двомеч со Вардар - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

Брдариќ горд на својот тим: Среќни сме како победници од овој двомеч со Вардар

Брдариќ горд на својот тим: Среќни сме како победници од овој двомеч со Вардар

Тренерот на Шкендија, Томас Брдариќ не го крие задоволството од пласманот на неговата екипа во финалето од Купот на Македонија по елиминацијата во полуфиналето на најголемиот конкурент, Вардар.

Според Брдариќ реванш дуелот во Тетово било тешко да се „преживее“, пред се од психолошки аспект, за неговиот тим…

„Навистина сум горд на мојот тим и целиот клуб затоа што беше ова навистина тежок меч да се издржи, пред се од психолошки аспект. Победници сме во оваа полуфинална пресметка и тоа не прави навистина среќни. Стигнавме до финалето во Купот што секако беше наша примарна цел, па се надевам дека ќе стигнеме понатаму и до трофејот“ – вели Брдариќ и дополнува:

„Навивачите секогаш се наш 12-ти играч и позитивната атмосфера секогаш ни е потребно. Среќен сум што ја имаме нивната поддршка, но мора да се биде внимателен бидејќи не ни се потребни инциденти. Мора многу да се внимава и околу тоа“.

Во финалето од Купот на Македонија, Шкендија на 17. мај ќе се соочи со Пелистер. Размислувањата во ФФМ се финалето да се игра во Штип доколку се обезбедат сите финални услови за спортско натпреварување.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.