Будење во последен час (фотогалерија) - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
13/12/2017 14:50
Меѓ. Фудбал
13/12/2017 14:42
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39

Будење во последен час (фотогалерија)

Будење во последен час (фотогалерија)

Македонската кошаркарска репрезентација го доби првиот од двата меча во кој избраниците на Давитков немаат право на грешка. Косово е совладано за будење од летниот сон, и тоа будење во последен час бидејќи пораз ќе значеше тотален колапс на македонската репрезентативна кошарка.

Сепак, работата е далеку од завршена бидејќи следи дуелот со Естонија, на кој во Талин ќе мораме да ги израмнуваме сметките за поразот во Скопје. Тој натпревар ќе биде „моментот на вистината“ за нашиот национален тим, да покаже заби и карактер и да триумфира.

Затоа денешното будење е толку добредојдено, за враќање на атмосферата и кревање на самодовербата, која ќе биде неопходна во Талин за да се стигне до посакуваното второ место и пласманот во претквалификациите. Естонците ги служеше шутот во Скопје, нека биде обратно во Талин, па тројките нека бидат наше главно оружје на најважниот меч од овој претквалификациски циклус.

Како што вели и селекторот Давитков: Па зошто да не, на Бога камења не сме фрлале.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.