Бугарите ја шокираа Холандија, Грците ја изненадија Белгија

Фудбалерите на Бугарија ја совладаа Холандија со 2-0, стигнувајќи до третиот триумф во групата А од квалификациите за СП 2018 во Русија. Спас Делев со два гола ги урна „лалињата“. Тој во петтата минута го отвори резултатот, а во 20.минута постигна и втор погодок за големо изненадување.

Spas Delev Goal HD – Bulgaria 1-0 Netherlands… by FranceCup3Spas Delev Goal HD – Bulgaria 2-0 Netherlands… by brilche

Белгија исто така не успеа да победи. Грците освоија бод во Брисел играјќи 1-1, а Белгијците не ја оправдаа улогата на фаворити без Еден Азар и Кевин де Бруин. Митроглу во 46.минута го изненади домаќинот, Грција во финишот остана и со двајца играчи помалку поради исклучувања, а Лукаку израмни во 89.минута.

All Goals & highlights HD – Belgium 1-1 Greece… by euro2016videos

Франција очекувано беше подобра на гости од Луксембург со 1-3. Оливие Жиру беше стрелец на два гола за „триколорите“, а Гризман погоди од пенал. Португалија на домашен терен беше убедлива против Унгарија и славеше со 3-0. Првиот гол беше дело на Андре Силва, а потоа Кристијано Роналдо се запиша меѓу стрелците.

All Goals & highlights – Portugal 3-0 Hungary… by mohtv