Червар си оди од Металург: Таа разделба ќе биде полесна - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
22/11/2017 18:33
Фудбал
22/11/2017 17:40
Кошарка
22/11/2017 13:30
Фудбал
22/11/2017 11:10

Червар си оди од Металург: Таа разделба ќе биде полесна

Червар си оди од Металург: Таа разделба ќе биде полесна

Дека Лино Червар си заминува од Металург стана јасно со самиот ултиматум од страна на Хрватите, дека тој може да има клупски ангажман до средината на јуни, но потоа ќе треба да се посвети целосно на новиот репрезентативен ангажман. Сепак, искусниот стратег денеска за весникот „Спортске новости“ за првпат јавно потврди дека и Металург за него наскоро ќе стане завршена приказна, како што тоа од пред неколку дена е случај и со македонската репрезентација.

Приказната е слична како и со репрезентаацијата, но разделбата од Металург ќе оди многу полесно. Тука нема да има големи проблеми“ – истакна Червар за „Спортске новости“

Хрватскиот стратег долго време промовираше „долгорочен македонски проект“ за на крајот да се спакува и да се врати назад во татковината, оставајќи ја зад себе како нашата репрезентација, така и клубот со кој освои се што можеше на македонската ракометна сцена, воедно стигнувајќи до неколку четвртфиналиња во Лигата на шампионите.

Мислам дека коректно ја завршивме целата работа. Одлуката не беше лесна, но Хрватска е мојата татковина, им го објаснив тоа и на Македонците, кои ме задолжија со односот кон мене во изминатиот период. Верувам дека ќе останам во добри односи со Македонците“ – изјави доскорешниот селектор на нашиот национален тим.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.