Чикаго без Рондо во серијата против Бостон - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39
Ракомет
12/12/2017 11:00
Коментари
11/12/2017 12:49

Чикаго без Рондо во серијата против Бостон

Чикаго без Рондо во серијата против Бостон

Плејмејкерот на Чикаго Булс, Ражон Рондо дефинитивно гo пропушта остатокот од натпреварите во првата рунда од плејофот во НБА лигата против Бостон, поради повреда на палецот.  Раководството на клубот изјави дека не е потребна операција, но ќе биде потребно подолго време за организаторот на Булси да закрепне.

„Повредата изгледаше сериозно, неговото закрепнување ќе зависи од тоа колку далеку ќе стигне Чикаго во разигрувањата. Ако продолжат во следната рунда, Рондо ќе мора да се врати на терените“ – изјави Крис Хејнс, новинар на „ИСПН“.

Рондо во регуларниот дел од сезоната доста се мачеше со учинокот на натпреварите.  Со само 7,8 поени поостигнати по натпревар и 6,7 асистенции во првата сезона во дресот на „биковите“, Фред Хоиберг не може во целост да се потпре на неговите квалитети. Единствената позитивна статистика на Рондо е шутот од 37,6% успешност од линијата за три поени, што е најдобар процент во неговата 11-годишна кариера.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.