Де Бур доби отказ - нула бодови, нула голови и пет милиони фунти отштета - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

Де Бур доби отказ – нула бодови, нула голови и пет милиони фунти отштета

Де Бур доби отказ – нула бодови, нула голови и пет милиони фунти отштета

Франк де Бур повеќе не е менаџер на Кристал палас откако управата на лондонскиот клуб донесе одлука да му врачи отказ на холандскиот стручњак. Причината е повеќе од јасна – Палас во првите четири кола не само што не освои ниту еден бод, туку и за 360 минути игра не постигна ниту еден единствен погодок. Со тоа, Кристал палас е закован на дното на табелата, па јасно е зошто водечките луѓе на клубот решија да ја прекинат соработката со Холанѓанецот, кој по Интер има уште една кратка и неуспешна тренерска авантура, овојпат во англиската Премиер-лига.

Сепак, Де Бур добро ќе го наплати овој отказ, како отштета добивајќи огромни пет милиони фунти за нешто повеќе од два месеци работа. Причина – Кристал палас ќе мора да ги исплати преостанатите три години од договорот поради предвремениот раскин, па јасно е дека Холанѓанецот ќе има добра утеха за прекинот на соработката.

Главен фаворит за нов менаџер на Кристал палас останува екс-селекторот на Англија, Рој Хоџсон, кој во текот на денешниот ден би требало да потпише двогодишен договор со овој клуб.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.