Дебакл на младите кошаркари против Грузија - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59
Ракомет
18/11/2017 15:36
Кошарка
18/11/2017 9:26

Дебакл на младите кошаркари против Грузија

Дебакл на младите кошаркари против Грузија

Младата кошаркарска репрезентација на Македонија до 20 години забележа убедлив пораз од Грузија (78-48) во вториот меч од Европското првенство – Б дивизија, што се одржува до Орадеа, Романија. Нашите млади кошаркари не успеа да продолжат во исто темпо по вчерашниот триумф над Албанија, а денеска налетаа на расположената селекција на Грузија, која беше надмоќна во секој поглед.

Грузијците ја добија првата четвртина со 22-14, а на полувремето веќе имаа двоцифрена предност (37-24). Македонија комплетно падна во последниот период, кога разликата стигна и до убедливи 30 поени во корист на противникот.

Маслинко со 15 поени и Робев со 14 поени беа единствените кои беа расположени во македонскиот национален тим на овој меч. Грузиецот Афказава со 27 поени беше најефикасен кошаркар на натпреварот.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.