Деби на Талески со гол, Некар Левен славеше над Минден - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42
Фудбал
23/11/2017 19:31

Деби на Талески со гол, Некар Левен славеше над Минден

Деби на Талески со гол, Некар Левен славеше над Минден

Филип Талески конечно го имаше своето деби во дресот на Некар Левен, откако македонскиот репрезентативец настапи за „лавовите“ на вечерашниот меч со Минден што германскиот првак го доби со 26-20. Екс-капитенот на Металург пристигна во новиот клуб по завршувањето на СП во Франција, во изминатиот месец тренираше со остатокот од тимот, за денеска да добие шанса и на теренот да покаже дел од своите квалитети.

Тој влезе во игра уште во првото полувреме и со прецизен удар успеа да го матира гостинскиот голман во периодот кога „лавовите“ се мачеа во фазата на нападот. На одмор неочекувано се замина со предност на Минден од 9-11, за потоа Некар Левен во вторите 30 минути да заигра во својот препознатлив ритам, лесно да го сврти резултатот во своја полза и да триумфира со конечни шест гола разлика.

Талески го заврши мечот со еден гол од четири шутеви, но јасно е дека како што ќе минува времето, така неговата самодоверба ќе расте, а со тоа и ефектот на натпреварите на германскиот гигант.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.