Дејан Недев освои злато на Европскиот Фудокан карате куп во Австрија - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
30/03/2017 14:31
Фудбал
30/03/2017 10:28
Интервју
29/03/2017 16:15
АвтоМото
29/03/2017 21:27

Дејан Недев освои злато на Европскиот Фудокан карате куп во Австрија

Дејан Недев освои злато на Европскиот Фудокан карате куп во Австрија

Македонскиот каратист Дејан Недев се закити со златен медал на Европскиот Фудокан карате куп „Дунав 2017“ во Виена, Австрија.

Недев освои злато во дисциплината кати, потврдувајќи ја уште еднаш одличната форма во која се натпреварува сезонава.

Македонските каратисти во помладите категории освоија уште шест медали. Иван Трпковски освои три златни медали во дисциплините кати, кихон и кихон-ипон кумите за деца до 10 години. По еден бронзен медал освоија и Ведран Андоновски, Димитри Влахо и Гоце Гроздан во категоријата за деца од 12 до 14 години.

На Европскиот куп учествуваат повеќе од 160 каратисти од 14 земји од Европа.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.