Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Претплата Шестмесечна 500 денари Годишна 1.000 денари Телефон: +389(0)2 60 91 798; +389(0)78 232-712
Дигитален магазин
 • СЕМЕЈСТВОТО БАБУНСКИ

  Македонија се крсти во Давид и во Доријан

 • ТЕМА НА МЕСЕЦОТ

  Во името на парите?

 • ЈОВАНКА РАДИЧЕВИЌ (ЖРК ВАРДАР)

  Сите се плашат од нас...

 • СПОРТ И БРАК

  Ања ги открива тајните на својот сопруг Павел

Ekipa
Ekipa

Брегалница

Крај

4:5

Работнички

CLOSE

Божиновски

Коцев

karton-slikicka
Цветановски

Шишков

Блажевски

karton-slikicka
Андонов

izmeni-slikicka
(71’ Маркоски)

gol-slikicka
26’ Аксентиев

Нацев

gol-slikicka
85’ 
izmeni-slikicka
karton-slikicka
(51’ Митров)

Велковски

Илиев

izmeni-slikicka
(51’ Здравков)

Ступиќ

 

Тренер: Али Ѓунеш

 

РЕЗЕРВИ

Давитков

Ѓорески

Здравков

Глигоров

Маркоски

Митров

Мишев

Куп на Македонија (полуфинале) – реванш натпревари

ПРВ НАТПРЕВАР: Работнички – Брегалница 2-0

Градски стадион во Штип. Гледачи: 500. Главен судија: Горан Спиркоски. Помошници: Јорданоски и Митрески (сите од Прилеп). Делегат: Серафим Димовски (Скопје).

- Мало доцнење на средбата. Брегалница настапува со комбиниран состав. Али Ѓунеш ги одмара стандардните првотимци Здравков, Маркоски, Глигоров, Митров, Ѓорески…

vreme-slikicka
Почеток на натпреварот

napad-slikicka
2’ – Убава шанса за Работнички. Сила шутираше од десеттина метри, но над голот на домашните

corner-slikicka
3’ – Одлично корнерот го изведе Велковски, а во мешаницата пред голот на гостите Андонов го погодува дирекот

strategija-slikicka
10’ – Мирен период на играта, без шанси на двете страни

napad-slikicka
15’ – Милан Илиевски испрати силен шут од слободен удар од околу 25 метри, но покрај голот

strategija-slikicka
22’ – Игра на средината од теренот, со ситни прекршоци, но без жолти картони засега за играчите

gol-slikicka
1-0 – 26’ – ГООООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Ефтим Аксентиев. Одлично шутираше од 15 метри, сместувајќи во долниот десен агол од голот на Баснарков

napad-slikicka
28’ – Нова 100% шанса за Брегалница. Илиев изби очи во очи со противничкиот голман, но Баснарков овој пат брани

karton-slikicka
29’ – Жолт картон за Андонов поради груб старт

napad-slikicka
32’ – Слободен удар на Аксентиев од 20 метри, но само во живиот ѕид

napad-slikicka
34’ – Извонредна шанса на Илијоски за израмнување. Со ножички шутираше од 5 метри, но Божиновски одбрани

napad-slikicka
37’ – Илијоски убава шутира од слободен удар, но Божиновски повторно брани

napad-slikicka
39’ – И Илиев на спротивната страна шутира од слободен удар од 16 метри, но Баснарков на место

napad-slikicka
41’ – Уште една можност за Илиев, но Баснарков брани, најзаслужен што нема и поголемо водство за домашните

napad-slikicka
44’ – Вујчиќ во 100% шанса за Работнички, но од десеттина метри шутира за малку покрај голот на „сините“

kraj-slikicka
КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ

vreme-slikicka
Почеток на второто полувреме

izmeni-slikicka
46’ – На местото на Сила кај Работнички во игра е Сулејманов

karton-slikicka
47’ – Жолт картон за Цветановски поради груб старт врз Илијоски

izmeni-slikicka
51’ – Митров во игра кај Брегалница на местото на Нацев

izmeni-slikicka
51’ – И Здравков влегува кај Брегалница на местото на Илиев

napad-slikicka
55’ – Здравков изведен слободен удар, но за малку покрај голот

karton-slikicka
60’ – Жолт картон за Баже Илијоски поради приговор

napad-slikicka
63’ – Извонредна шанса за Брегалница. Велковски со глава упати топка кон голот на Работнички, Баснарков беше совладан но од самата гол линија чист погодок спаси Силјановски

strategija-slikicka
68’ – Со влегувањето на Здравков и на Митров, Брегалница е многу поопасна со постојан притисок кон голот на противникот

izmeni-slikicka
71’ – На местото на Андонов кај Брегалница во игра е Ристе Маркоски

karton-slikicka
73’ – Жолт картон за Митров поради приговор

napad-slikicka
76’ – Сулејманов се обиде од 16 метри, но Божиновски брани

izmeni-slikicka
81’ – На местото на Вујчиќ кај Работнички во игра е Дарко Велковски

gol-slikicka
2-0 – 85’ – ГОООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Иван Митров постигна вистински еврогол со удар од околу 20 метри.

napad-slikicka
88’ – Силен притисок на Брегалница. По корнерот на Здравков, со глава шутира Ступиќ но од самата гол линија изби Петровиќ

kraj-slikicka
КРАЈ НА РЕГУЛАРНИОТ ДЕЛ ОД СРЕДБАТА. ИЗВЕДУВАЊЕ ПЕНАЛИ ВО ШТИП

vreme-slikicka
penal-slikicka
 Стартува изведувањето на ударите од белата точка

gol-slikicka
ГООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Александар Милушев

karton-slikicka
ПРОМАШУВАЊЕ НА БРЕГАЛНИЦА. Горан Здравков шутира над голот

karton-slikicka
ПРОМАШУВАЊЕ НА РАБОТНИЧКИ. Божиновски го брани ударот на Милан Илиевски

karton-slikicka
ПРОМАШУВАЊЕ НА БРЕГАЛНИЦА. Баснарков го брани ударот на Ристе Маркоски

karton-slikicka
ПРОМАШУВАЊЕ НА РАБОТНИЧКИ. Баже Илијоски шутира над голот

karton-slikicka
ПРОМАШУВАЊЕ НА БРЕГАЛНИЦА. Томче Блажевски го погоди дирекот

gol-slikicka
ГОООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Борче Маневски (0-2 по пенали)

gol-slikicka
ГООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Иван Митров (1-2)

karton-slikicka
ПРОМАШУВАЊЕ НА РАБОТНИЧКИ. Божиновски го брани ударот на Баже Тодоровски

gol-slikicka
ГОООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Ефтим Аксентиев (2-2) – продолжува неизвесноста

6.серија

gol-slikicka
ГОООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Дарко Велковски

gol-slikicka
ГОООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Бошко Ступиќ.

7.серија

gol-slikicka
ГОООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Талант Сулејманов

gol-slikicka
ГООООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Мартин Шишков

8. серија

gol-slikicka
ГООООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Милован Петровиќ

karton-slikicka
ПРОМАШУВАЊЕ НА БРЕГАЛНИЦА. Баснарков го одбрани ударот на Славчо Велковски

 

РАБОТНИЧКИ Е ВО ФИНАЛЕТО НА КУПОТ

 

 

Баснарков

Илиевски

Најдоски

Силјановски

Сила

izmeni-slikicka
(46’ Сулејманов)

Милушев

Тодоровски

Вујчиќ

izmeni-slikicka
(81’ Велковски)

Петровиќ

Трајчевски

karton-slikicka
Илијоски

 

Тренер: Игор Ангеловски

 

РЕЗЕРВИ

Шишковски

Маневски

Д. Велковски

Маркоски

Сулејманов

Петров

Зајков

Металург

Крај

1:0

Тетекс

CLOSE

Ефремов

Љамчевски

karton-slikicka
 Митревски

Бериша

Џонов

Пеев

izmeni-slikicka
(60’ Радески)

Митрев

Ристовски

izmeni-slikicka
(54’ Далчески)

Стевановиќ

Вујовиќ

gol-slikicka
80’ Симоновски

izmeni-slikicka
(90’ Ангелов)

 

Тренер: Срѓан Захариевски

Куп на Македонија (полуфинале) – реванш натпревари

ПРВ НАТПРЕВАР: Тетекс – Металург 0-0

Национална арена „Филип Втори“. Гледачи: 100. Главен судија: Стевче Шулески (Охрид). Помошници: Негриески (Струга) и Тодороски (Охрид). Делегат: Дејан Димовски (Скопје).

vreme-slikicka
Почеток на натпреварот

napad-slikicka
3’ – Слободен удар за Металург. Љамчески нафрли од левата страна, Манчевски највисок во својот шеснаесетник.

napad-slikicka
10’ – Љамчевски нафрли од левата страна, Симоновски шутираше со глава, Кралевски расчисти, а топката дојде до Пеев кој зафати волеј – удар. Манчевски со крајни напори исфрли во корнер.

corner-slikicka
11’ – Корнер за Металург, мешаница во шеснаесетникот на Тетекс, Бериша го фаулира Манчевски.

karton-slikicka
12’ – Жолт картон за Игор Кралевски.

karton-slikicka
14’ – Жолт картон за Ристо Митревски, за груб старт над Симеон Христов.

napad-slikicka
15’ – Стојанче Игњатов се обиде од слободен удар, шутираше над голот на Металург.

karton-slikicka
18’ – Жолт картон за Дончо Аргировски, за груб старт над Вујовиќ.

corner-slikicka
21’ – Корнер за Металург. Љамчески нафрли, Бериша шутира со глава, крај голот на Тетекс.

napad-slikicka
24’ – Тошевски нафрли од десната страна, Ристовски расчисти во корнер за Тетекс, а по него без опасност по голот на Металург.

napad-slikicka
28’ – Љамчевски се обиде од слободен удар, директно во добро поставениот Манчевски.

corner-slikicka
32’ – Втор корнер за Тетекс, го изведе Игњатов, нафрли во петерецот, Ефремов ја боксуваше топката.

napad-slikicka
33’ – Шанса за Металург, Вујовиќ нафрли од десната страна, а Симоновски направи прекршок во петерецот, а можеше многу повеќе од оваа ситуација.

napad-slikicka
39’ – Бериша го проигра Вујовиќ на десната страна, упати удар откосо од 15 метри, но беше непрецизен.

kraj-slikicka
Крај на првото полувреме.

vreme-slikicka
Почеток на второто полувреме

napad-slikicka
49’ – Симоновски на неколку метри пред голот на Тетекс, но Кралевски исфрла во корнер

napad-slikicka
51’ – Тошевски се најде во одлична можност во домашниот шеснаесетник, во контакт со домашната одбрана но нема пенал за главниот судија

napad-slikicka
53’ – Одличен продор на Симоновски по десната страна, го проигра Вујовиќ на 5-6 метри пред голот на Тетекс, но овој шутира над голот

izmeni-slikicka
54’ – Далчески во игра кај Металург на местото на Ристовски

napad-slikicka
58’ – Најголемата досега шанса на натпреварот за Металург. Вујовиќ одлично нафрли од десната страна, а пред голот на Тетекс Вујовиќ со глава шутира но Манчевски брани

izmeni-slikicka
59’ – Лазаревски во игра кај Тетекс на местото на Христов

izmeni-slikicka
60’ – Радески во игра кај Металург на местото на Пеев

izmeni-slikicka
62’ – Крстевски во игра кај Тетекс на местото на Ристовски

napad-slikicka
64’ – Одлична шанса за Металург. Радески од лево нафрли пред голот на Тетекс, каде за малку на два-три метри пред Манчевски прекраток беше Вујовиќ

izmeni-slikicka
72’ – На местото на Аргировски, Туневски влегува во игра кај Тетекс

napad-slikicka
75’ – Љамчевски испрати од 16 метри навидум безопасен удар, но топката сантиметри покрај левиот дирек од голот на Манчевски

gol-slikicka
1-0 – 80’ – ГОООООЛ ЗА МЕТАЛУРГ. Марко Симоновски. Извонредно од десната страна нафрли Стевановиќ а на вториот дирек од само неколку метри Симоновски со глава сместува во мрежата на Тетекс.

napad-slikicka
84’ – Игњатов се обиде од слободен удар, шутираше многу непрецизно.

napad-slikicka
86’ – Филип Петковски имаше можност, прифати одбиена топка на 14 метри, но шутираше непрецизно.

izmeni-slikicka
90’ – Замена кај Металург. На местото на стрелецот Марко Симоновски, во игра е Виктор Ангелов.

napad-slikicka
90’ – Му се укажа шанса на Крстевски, шутираше, но не беше прецизен.

napad-slikicka
90+2’ – Шанса за Филип Петковски. Доби употреблива топка зад одбраната на Металург, шутираше со глава, но само во голманот Ефремов.

kraj-slikicka
Крај на натпреварот, Металург се пласира во финалето на Купот на Македонија. 

Манчевски

Тошевски

Мишовски

karton-slikicka
 Кралевски

Белчев

karton-slikicka
 Аргировски

izmeni-slikicka
(72’ Туневски)

Игњатов

Ристовски

izmeni-slikicka
 (62’ Крстевски)

Христов

izmeni-slikicka
(59’ Лазаревски)

Петковски

Начевски

 

Тренер: Зоран Бошковски

Џиџи: Заминувам од Вардар!

Џиџи: Заминувам од Вардар!
Шефот на стручниот штаб на Вардар, Никола Илиевски – Џиџи веднаш по вечерашниот пораз од Пелистер си поднесе, како што изјави, неотповиклива оставка од клупата на „црвено-црните“

Шефот на
стручниот штаб на Вардар, Никола Илиевски – Џиџи веднаш по вечерашниот пораз од
Пелистер си поднесе, како што изјави, неотповиклива оставка од клупата на
„црвено-црните“.

 

„Поради
доброто на Вардар заминувам од клубот. Поднесувам оставка, поради слабите игри и
резултати на тимот, но и поради целокупното негативно навивање кон мене од
страна на навивачите. Сакам да го заштитам клубот поради што се повлекувам од
оваа функција“
– изјави Илиевски.

 

Илиевски дополни
дека за време на неговото тренерување се соочувал и со одредени непосакувани
дејствија од страна на неговите претходници во клубот, кои како што рече
’ровареле’ за да го срушат…

 

„Мора да
кажам дека моите претходници во Вардар постојано од самиот старт ’ровареа’
против мене. Но, треба да знаат дека со тоа не ми правеа штета мене, но на
клубот. Затоа што Џиџи не е Вардар. Сега, повторно ќе речам, ете се повлекувам
за доброто на Вардар“.


Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.