Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Претплата Шестмесечна 500 денари Годишна 1.000 денари Телефон: +389(0)2 60 91 798; +389(0)78 232-712

gol-slikicka
26’ Аксентиев

Нацев

85’

ПРВ НАТПРЕВАР: Работнички – Брегалница 2-0

Градски стадион во Штип. Гледачи: 500. Главен судија: Горан Спиркоски. Помошници: Јорданоски и Митрески (сите од Прилеп). Делегат: Серафим Димовски (Скопје).

- Мало доцнење на средбата. Брегалница настапува со комбиниран состав. Али Ѓунеш ги одмара стандардните првотимци Здравков, Маркоски, Глигоров, Митров, Ѓорески…

vreme-slikicka
Почеток на натпреварот

napad-slikicka
2’ – Убава шанса за Работнички. Сила шутираше од десеттина метри, но над голот на домашните

corner-slikicka
3’ – Одлично корнерот го изведе Велковски, а во мешаницата пред голот на гостите Андонов го погодува дирекот

strategija-slikicka
10’ – Мирен период на играта, без шанси на двете страни

15’ – Милан Илиевски испрати силен шут од слободен удар од околу 25 метри, но покрај голот

22’ – Игра на средината од теренот, со ситни прекршоци, но без жолти картони засега за играчите

1-0 – 26’ – ГООООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Ефтим Аксентиев. Одлично шутираше од 15 метри, сместувајќи во долниот десен агол од голот на Баснарков

28’ – Нова 100% шанса за Брегалница. Илиев изби очи во очи со противничкиот голман, но Баснарков овој пат брани

29’ – Жолт картон за Андонов поради груб старт

32’ – Слободен удар на Аксентиев од 20 метри, но само во живиот ѕид

34’ – Извонредна шанса на Илијоски за израмнување. Со ножички шутираше од 5 метри, но Божиновски одбрани

37’ – Илијоски убава шутира од слободен удар, но Божиновски повторно брани

39’ – И Илиев на спротивната страна шутира од слободен удар од 16 метри, но Баснарков на место

41’ – Уште една можност за Илиев, но Баснарков брани, најзаслужен што нема и поголемо водство за домашните

44’ – Вујчиќ во 100% шанса за Работнички, но од десеттина метри шутира за малку покрај голот на „сините“

kraj-slikicka
КРАЈ НА ПРВОТО ПОЛУВРЕМЕ

Почеток на второто полувреме

46’ – На местото на Сила кај Работнички во игра е Сулејманов

47’ – Жолт картон за Цветановски поради груб старт врз Илијоски

51’ – Митров во игра кај Брегалница на местото на Нацев

51’ – И Здравков влегува кај Брегалница на местото на Илиев

55’ – Здравков изведен слободен удар, но за малку покрај голот

60’ – Жолт картон за Баже Илијоски поради приговор

63’ – Извонредна шанса за Брегалница. Велковски со глава упати топка кон голот на Работнички, Баснарков беше совладан но од самата гол линија чист погодок спаси Силјановски

68’ – Со влегувањето на Здравков и на Митров, Брегалница е многу поопасна со постојан притисок кон голот на противникот

71’ – На местото на Андонов кај Брегалница во игра е Ристе Маркоски

73’ – Жолт картон за Митров поради приговор

76’ – Сулејманов се обиде од 16 метри, но Божиновски брани

81’ – На местото на Вујчиќ кај Работнички во игра е Дарко Велковски

2-0 – 85’ – ГОООООЛ ЗА БРЕГАЛНИЦА. Иван Митров постигна вистински еврогол со удар од околу 20 метри.

88’ – Силен притисок на Брегалница. По корнерот на Здравков, со глава шутира Ступиќ но од самата гол линија изби Петровиќ

ПРОМАШУВАЊЕ НА БРЕГАЛНИЦА. Томче Блажевски го погоди дирекот

ГОООООЛ ЗА РАБОТНИЧКИ. Борче Маневски (0-2 по пенали)

Вујовиќ

80’ Симоновски

(90’ Ангелов)

Тренер: Срѓан Захариевски

ПРВ НАТПРЕВАР: Тетекс – Металург 0-0

Национална арена „Филип Втори“. Гледачи: 100. Главен судија: Стевче Шулески (Охрид). Помошници: Негриески (Струга) и Тодороски (Охрид). Делегат: Дејан Димовски (Скопје).

3’ – Слободен удар за Металург. Љамчески нафрли од левата страна, Манчевски највисок во својот шеснаесетник.

10’ – Љамчевски нафрли од левата страна, Симоновски шутираше со глава, Кралевски расчисти, а топката дојде до Пеев кој зафати волеј – удар. Манчевски со крајни напори исфрли во корнер.

11’ – Корнер за Металург, мешаница во шеснаесетникот на Тетекс, Бериша го фаулира Манчевски.

12’ – Жолт картон за Игор Кралевски.

14’ – Жолт картон за Ристо Митревски, за груб старт над Симеон Христов.

15’ – Стојанче Игњатов се обиде од слободен удар, шутираше над голот на Металург.

18’ – Жолт картон за Дончо Аргировски, за груб старт над Вујовиќ.

21’ – Корнер за Металург. Љамчески нафрли, Бериша шутира со глава, крај голот на Тетекс.

24’ – Тошевски нафрли од десната страна, Ристовски расчисти во корнер за Тетекс, а по него без опасност по голот на Металург.

28’ – Љамчевски се обиде од слободен удар, директно во добро поставениот Манчевски.

32’ – Втор корнер за Тетекс, го изведе Игњатов, нафрли во петерецот, Ефремов ја боксуваше топката.

33’ – Шанса за Металург, Вујовиќ нафрли од десната страна, а Симоновски направи прекршок во петерецот, а можеше многу повеќе од оваа ситуација.

39’ – Бериша го проигра Вујовиќ на десната страна, упати удар откосо од 15 метри, но беше непрецизен.

Крај на првото полувреме.

49’ – Симоновски на неколку метри пред голот на Тетекс, но Кралевски исфрла во корнер

51’ – Тошевски се најде во одлична можност во домашниот шеснаесетник, во контакт со домашната одбрана но нема пенал за главниот судија

53’ – Одличен продор на Симоновски по десната страна, го проигра Вујовиќ на 5-6 метри пред голот на Тетекс, но овој шутира над голот

54’ – Далчески во игра кај Металург на местото на Ристовски

58’ – Најголемата досега шанса на натпреварот за Металург. Вујовиќ одлично нафрли од десната страна, а пред голот на Тетекс Вујовиќ со глава шутира но Манчевски брани

59’ – Лазаревски во игра кај Тетекс на местото на Христов

60’ – Радески во игра кај Металург на местото на Пеев

62’ – Крстевски во игра кај Тетекс на местото на Ристовски

64’ – Одлична шанса за Металург. Радески од лево нафрли пред голот на Тетекс, каде за малку на два-три метри пред Манчевски прекраток беше Вујовиќ

72’ – На местото на Аргировски, Туневски влегува во игра кај Тетекс

75’ – Љамчевски испрати од 16 метри навидум безопасен удар, но топката сантиметри покрај левиот дирек од голот на Манчевски

1-0 – 80’ – ГОООООЛ ЗА МЕТАЛУРГ. Марко Симоновски. Извонредно од десната страна нафрли Стевановиќ а на вториот дирек од само неколку метри Симоновски со глава сместува во мрежата на Тетекс.

84’ – Игњатов се обиде од слободен удар, шутираше многу непрецизно.

86’ – Филип Петковски имаше можност, прифати одбиена топка на 14 метри, но шутираше непрецизно.

90’ – Замена кај Металург. На местото на стрелецот Марко Симоновски, во игра е Виктор Ангелов.

90’ – Му се укажа шанса на Крстевски, шутираше, но не беше прецизен.

90+2’ – Шанса за Филип Петковски. Доби употреблива топка зад одбраната на Металург, шутираше со глава, но само во голманот Ефремов.

Крај на натпреварот, Металург се пласира во финалето на Купот на Македонија.

Џиџи: Заминувам од Вардар!

Шефот на стручниот штаб на Вардар, Никола Илиевски – Џиџи веднаш по вечерашниот пораз од Пелистер си поднесе, како што изјави, неотповиклива оставка од клупата на „црвено-црните“