Димитар Ѓоргиев со бронза од Светското првенство во Будимпешта - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
17/11/2017 20:24
Фудбал
17/11/2017 15:37
Ракомет
17/11/2017 12:37
Кошарка
17/11/2017 9:55

Димитар Ѓоргиев со бронза од Светското првенство во Будимпешта

Димитар Ѓоргиев со бронза од Светското првенство во Будимпешта

Најдобриот македонски кикбоксер Димитар Ѓоргиев го освои бронзениот медал на Светското првенство во кик-бокс кое се одржува во Будимпешта, Унгарија.

Ѓорѓиев во категоријата до 74 килограми во полуфиналето во дисциплината кик-лајт загуби од Словакот, Марек Карлик со 1-2 на поени, по што беше запрен и по четврти пат едноподруго да се бори за светската шампионска титула.
„После шест години борба со противниците, делегатите и судиите конечно златниот медал ќе можат да го дадат на некој друг. Би сакал да се заблагодарам на мојата фамилија, и сите добри луѓе кои ме подржуваат во мојата кариера. Извинете што не успеав да ја одбранам титулата… Се враќаме во Македонија со бронза!“ – истакна по полуфиналната борба еден од најдобрите македонски натпреваруварачи во кик-бокс во историјата.

Македонија од ова Светско првенство се враќа само со еден медал, за разлика од шампионатот пред две години одржан во Белград, кога покрај Ѓоргиев и Ненад Манојловски се закити со злато, а Стефани Тодорова го освои бронзениот медал.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.