Доминација на Мерцедес во квалификациите во Јапонија - Хамилтон прв, Ботас втор! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
12/12/2017 22:01
Ракомет
12/12/2017 17:39
Ракомет
12/12/2017 11:00
Коментари
11/12/2017 12:49

Доминација на Мерцедес во квалификациите во Јапонија – Хамилтон прв, Ботас втор!

Доминација на Мерцедес во квалификациите во Јапонија – Хамилтон прв, Ботас втор!

Британскиот возач Луис Хамилтон постигна најбрзо време во денешните квалификации пред утрешната трка за Големата награда на Јапонија.

Хамилтон со Фетел водеше голем битка за шампионската титула, а денеска оствари и голем чекор напред кога е во прашање победата на патеката „Сузука“. Британскиот возач беше најбрз во квалификациите со време 1:27.319, а зад него заврши клупскиот колега Валтери Ботас, додека трет е Германецот Себастијан Фетел. Понатаму следат Рикаирдо, Верстапен, Раиконен…

Доколку сака да остане со реални шанси за шампионската титула, Фетел мора утре да стигне до победа, а тоа ќе биде исклучително тешко затоа што пред него на стартот ќе има два Мерцедеси.

Утрешната трка за Големата награда на Јапонија почнува од 7 часот.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.