Довициозо и Дукати изненадија на трката во Италија - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Коментари
25/09/2017 12:12
Фудбал
25/09/2017 11:31
Фудбал
25/09/2017 11:43
Ракомет
25/09/2017 9:58

Довициозо и Дукати изненадија на трката во Италија

Довициозо и Дукати изненадија на трката во Италија

Возачот на Дукати, Андреа Довициозо славеше на Големата награда на Италија, во шестата трка од сезоната во Мото ГП шампионатот.

Довициозо славеше пред лидерот во генералниот пласман Маверик Винјалес кој не ја искористи пол-позицијата. Италијанецот го донесе Дукати до првата победа на оваа патека по 2009 година.

До пидесталот неочекувано стигна уште еден возач на Дукати, Данило Петручи, додека миленикот на домашната публика, Валентино Роси низ целта мина како четврти.

Петти беше Алваро Баутиста, шестата позиција ја освои актуелниот шампион Марк Маркез, а седми заврши Јоан Зарко, пред Хорхе Лоренцо.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.