Драгиќ со хит изјава за Дончиќ: Луѓе, тој уште гледа цртани филмови! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
20/11/2017 12:12
Кошарка
20/11/2017 11:26
Кошарка
20/11/2017 10:23
Фудбал
19/11/2017 21:29

Драгиќ со хит изјава за Дончиќ: Луѓе, тој уште гледа цртани филмови!

Драгиќ со хит изјава за Дончиќ: Луѓе, тој уште гледа цртани филмови!

Репрезентацијата на Словенија вчера триумфираше во фантастичниот четвртфинален дуел против Летонија, на кој Драгиќ и Дончиќ во улога на лидери ја однесоа Словенија во борба за медал на Евробаскетот.

Нивниот капитен, Горан Драгиќ имаше само пофални зборови за неговиот млад соиграч Лука Дончиќ, кој со 27 поени и 9 скока, имаше ноќ за паметење против Летонците.

„Лука е најдобриот кошаркар за негова возраст. Всушност, не само на негова возраст, сметам дека тој е најдобар кошаркар од 18 до 25 години. Има само 18 години, а игра на вакво големо натпреварување, и не само што игра, туку и „гази“ се пред себе. Игра со многу самодоверба, тој е дијамантот на европската кошарка. Нашата земја е пресреќна што има ваков талент, немојте да сме сфатите погрешно, но Лука е уште дете. Тој уште гледа цртани филмови, но кога ќе излезе на терен, едноставно е фантастичен“, изјави Драгиќ.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.