Еден еврогол за два јубилеи на Лео Меси - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Кошарка
23/11/2017 21:55
Фудбал
23/11/2017 20:53
Кошарка
23/11/2017 19:42
Фудбал
23/11/2017 19:31

Еден еврогол за два јубилеи на Лео Меси

Еден еврогол за два јубилеи на Лео Меси

Лионел Меси беше предводник на Барселона и при вечерашниот триумф над Олимпијакос, а одличната партија аргентинскиот генијалец ја круниса со прекрасен погодок од слободен удар.

Со тоа Меси прослави јубилеј, ова беше негов стоти погодок во европските натпреварувања во дресот на каталонскиот гигант. Од овие 100, пет биле постигнати од слободен удар, а 16 со удари надвор од шеснаесетникот. Педантните статистичари пресметаа и дека од „стотката“ само четири погодоци Меси постигнал со глава, дури 82 со својата посилна, лева нога, а 14 со удари со десната нога.

Воедно, ова беше и јубилеен 50. погодок за Аргентинецот во оваа 2017 година.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.