ЕХФ пресуди против Металург: Обрадовиќ е слободен играч - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Кошарка
21/11/2017 19:24
Кошарка
21/11/2017 16:21
Кошарка
21/11/2017 8:30
Кошарка
20/11/2017 20:52

ЕХФ пресуди против Металург: Обрадовиќ е слободен играч

ЕХФ пресуди против Металург: Обрадовиќ е слободен играч

Металург и дефинитивно останува без својот најдобар играч од ланската сезона откако ЕХФ пресуди против македонскиот вицепрвак во спорот со српскиот ракометар. Како што е добро познато, Обрадовиќ инсистираше да се пресели во Висла Плоцк повторувајќи дека е слободен играч, но „металурзите“ тврдеа дека тој има уште една година од актуелниот договор со македонскиот клуб, притоа барајќи отштета за евентуален трансфер.

Клубот од Автокоманда одби и понуда од 10.000 евра од Висла инсистирајќи на повисока отштета од полскиот клуб, за денеска да пристигне шокантна информација за македонскиот вицепрвак.

Имено, Арбртиражната комисија при ЕХФ пресуди дека Обрадовиќ воопшто немал договорни обврски со македонскиот клуб, давајќи зелено светло за реализција на неговиот трансфер во Полска без никаква отштета.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.