Ериксен царуваше во Даблин, Данска е на СП - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Фудбал
19/11/2017 21:29
Кошарка
19/11/2017 20:35
Фудбал
19/11/2017 19:59
Фудбал
19/11/2017 19:09

Ериксен царуваше во Даблин, Данска е на СП

Ериксен царуваше во Даблин, Данска е на СП

Данска е последната европска селекција што обезбеди пласман на СП 2018 откако Кристијан Ериксен ја предводеша оваа репрезентација до убедлива победа од 1-5 на гостувањето во Даблин против Република Ирска.

Откако првиот меч во Копенхаген заврши без головите, Ирците неочекувано го отворија резултатот по само шест минути игра, кога Дафи се најде на вистинското место и го совлада Каспер Шмајхел. Гостите тргнаа во офанзива и успеаја да израмнат во 29. минута преку Кристенсен, но вина за голот има ирскиот дефанзивец Кристи, кој на самата гол-линија не успеа да ја врати топката во поле.


Потоа на сцена стапи Ериксен, фудбалерот на Тотенхем доминираше на теренот и во следните триесетина минути постигна хет-трик, ставајќи руска виза на пасошите на данскиот национален тим. Конечните 1-5 од пенал ги постави Никлас Бентнер во 90. минута.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.