Естебан Гутиерез ја замени Формула 1 за Формула Е - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
27/03/2017 14:44
Коментари
27/03/2017 12:45
Фудбал
27/03/2017 12:14
Фудбал
26/03/2017 20:15

Естебан Гутиерез ја замени Формула 1 за Формула Е

Естебан Гутиерез ја замени Формула 1 за Формула Е

Естебан Гутиерез подоцна оваа година повторно ќе им се врати на трките, но не во Формула 1. Мексиканскиот возач минатата сезона настапуваше за Хаас, но не успеа да ги исполни очекувањата на раководството на тимот, па беше заменет со Кевин Магнусен кој го напушти Рено.

Гутиерез не можеше да најде тим со кој би возел претстојната сезона, па место во тим во Формула Е се чини како совршена опција. Мексиканецот најверојатно ќе вози за тимот Фарадеј на местото на Лои Дувал.

Овогодишниот календар на Формула Е вклучува 12 трки, а се очекува Гутиерез да дебитира на домашното ГранПри, во Мексико сити кое ќе се одржи на 1. април.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.