Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Претплата Шестмесечна 500 денари Годишна 1.000 денари Телефон: +389(0)2 60 91 798; +389(0)78 232-712
Дигитален магазин
Ekipa

Европско куглање во Скопје

Во спортскиот центар „Борис Трајковски“ почнаа натпреварите на 10. НБЦ Европски клупски куп во куглање. На него ќе учествуваат околу 500 натпреварувачи од 31 клуб од Австрија, Франција, Хрватска, Унгарија, Германија, Полска, Словенија, Србија и од Македонија. 

 
Меѓу 19 машки и 12 женски екипи, на овој Европски куп од македонските клубови настапуваат „ГТЦ-Скопје“ и „Работнички Реплек“ во машка и „Работнички“ во женска конкуренција. Прв фаворит на купот е Коником Загреб, за кој настапува македонскиот репрезентативец Бранко Манев.  
  

Покровител на оваа спортска манифестација што ќе трае до 8 октомври е Градот Скопје, а организатор е Кугларската федерација на Македонија.

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.