Ф1 ја исфрли трката во Малезија, се враќаат големите награди на Германија и Франција - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

Ф1 ја исфрли трката во Малезија, се враќаат големите награди на Германија и Франција

Ф1 ја исфрли трката во Малезија, се враќаат големите награди на Германија и Франција

Шампионатот во формула 1 од следната сезона ќе има 21 трка, една повеќе во однос на оваа сезона, објави меѓународната автомобилска федерација. Во календарот на најбрзите авто-мото трки се враќаат големите награди на Франција и Германија, додека возачите повеќе нема да се натпреваруваат за големата награда на Малезија.

Новата сезона стартува со трката во Мелбурн, Австралија на 25. марти 2018 година, а титулата ќе ја брани возачот на Мерцедес, Луис Хамилтон.

 Ќе се вози уште во Бахреин, Кина, Шпанија, Монако, Канада, Австрија, Велика Британија, Унгарија, Белгија, Италија, Сингапур, Русија, Јапонија, САД, Мексико, Бразил и Обединетите Арапски Емирати.

 

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.