Ф4 на СЕХА-лигата ќе се игра во Белорусија - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
20/11/2017 12:12
Кошарка
20/11/2017 11:26
Кошарка
20/11/2017 10:23
Фудбал
19/11/2017 21:29

Ф4 на СЕХА-лигата ќе се игра во Белорусија

Ф4 на СЕХА-лигата ќе се игра во Белорусија

Завршниот турнир од СЕХА-лигата во оваа 2017 година ќе се одржи во Белорусија, а домаќин ќе биде екипата на Брест Мешков. Во последните години Брест беше секогаш во најтесниот круг за домаќин на фајналфор завршниците, но откако предност добија Нови Сад, Веспрем и Вараждин, овојпат беше решено белорускиот првак конечно да ја добие организацијата на битката за трофејот. Интересно е што Брест Мешков се до последното коло воопшто немаше обезбедено учество на Ф4, па откако белорускиот тим тоа го стори со победата на гостински терен над Загреб, денеска и официјално беше потврдено дека Брест ќе биде градот домаќин на новиот фајналфор турнир, што ќе се одржи од 7 до 9 април.

За нас е големо задоволство што овој фајналфор турнир ќе се одржи во Брест и сигурни сме дека ќе биде неповторливо искуство за клубот Мешков Брест, за градот Брест, како и за севкупно гледано за белорускиот ракомет. Клубот бележи растод година во година и ние сме пресреќни што шестиот фајналфор турнир ќе се одржи токму во Брест“ – изјави директорот на СЕХА, Синиша Остојиќ.

Вардар повторно ќе биде дел од битката за титулата во СЕХА, откако „црвено-црните“ во претходните две сезони во големото финале губеа од Веспрем. „Црвено-црните“ за противник во полуфиналето ќе го имаат Загреб, додека во втората полуфинална пресметка домаќинот Брест Мешков ќе ги одмери силите со бранителот на трофејот Веспрем.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.