Фалкао и Коентрао обвинети за милионско затајување данок - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Ракомет
22/09/2017 19:52
Кошарка
22/09/2017 16:07
Фудбал
22/09/2017 11:53
Фудбал
21/09/2017 23:50

Фалкао и Коентрао обвинети за милионско затајување данок

Фалкао и Коентрао обвинети за милионско затајување данок

Шпанското јавно обвинителство покрена обвиненија против Рамадел Фалкао и Фабио Коентрао дека затаиле данок од вкупно 6.9 милиони евра додека играле за Атлетико, односно за Реал Мадрид.

Фалкао е осомничен дека користел оф-шор компании на Бахамските Острови, во Панама и во Ирска за да избегне плаѓање данок во висина од 5.6 милиони евра, додека настапуваше во Шпанија, во 2012 и 2013 година. Коентрао пак, на ист начин затаил околу 1,3 милиони евра. И двајцата фудбалери ги застапува ист менаџер, Португалецот Жорге Мендес.

Истрагата беше отворена откако интернет платформата „Фудбал Лекс“ објави серија документи со кои многу европски фудбалери се сомничат за даночни малверзации.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.