ФАРЕ акциона недела за борба против расизмот и национализмот во фудбалот - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Коментари
11/12/2017 12:49
Ракомет
11/12/2017 11:00
Меѓ. Фудбал
10/12/2017 19:26
Кошарка
10/12/2017 19:35

ФАРЕ акциона недела за борба против расизмот и национализмот во фудбалот

ФАРЕ акциона недела за борба против расизмот и национализмот во фудбалот

Македонскиот Центар за Култура и Развој и Фудбалската федерација на Македонија на прес-конференција ги презентираа активностите повзани со одбележување на ФАРЕ АКЦИОНАТА НЕДЕЛА 2017 – за борба против расизмот, национализмот и сите форми на дискриминација во фудбалот.

„МЦКР како национален ФАРЕ координатор, традиционално секоја година ја организира ФАРЕ Акционата недела во соработка со Фудбалската федерација на Македонија. Оваа година акционата недела се организира во 50 земји со повеќе од 2.000 активности насочени кон кревање на свеста за инклузивно општество и надминување на сите видови на дискриминација во спортот, особено во фудбалот како најпопуларна планетарна игра. Оваа година една од темите на ФАРЕ Акционата недела е инклузија на бегалците на европскиот континент и МЦКР како своја посебна активност ќе организира „Фестивал за интеграција на бегалците преку фудбалот“истакна Нелко Нелковски,  претседател на МЦКР, на кого се надополна и генералниот секретар на ФФМ, Филип Поповски:

„Фудбалската федерација на Македонија го искажува своето задоволство од соработката со Македонскиот Центар за Култура и Развој и се вклучува во одбележувањето на ФАРЕ Акционата недела во фудбалот. На сите натпревари од Првата фудбалска лига во колото кое ќе се одигра на 14 Октомври, пред почетокот на натпреварите ќе бидат истакнати пароли со содржина „НАЦИОНАЛИЗМОТ И РАСИЗМОТ НАДВОР ОД ФУДБАЛОТ„ и ќе бидат покажани црвени картони со ист натпис, од сите учесници во натпреварот – играчите на двата тима и судиите. ФФМ постојано посветено работи во надминување на сите аномалии во фудбалот, преку целата година со различни активности на сите нивоа“.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.