Федерер: Чилиќ ме растури на УС Опен, ќе биде сега супер финале! - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Ракомет
18/11/2017 19:25
Ракомет
18/11/2017 18:59
Ракомет
18/11/2017 15:36
Кошарка
18/11/2017 9:26

Федерер: Чилиќ ме растури на УС Опен, ќе биде сега супер финале!

Федерер: Чилиќ ме растури на УС Опен, ќе биде сега супер финале!

Во финалето на Вимблдон ќе се соочат најдобриот хрватски тенисер Марин Чилиќ и еден од најголемите на сите времиња Роџер Федерер.

Чилиќ е еден од тенисерите кои може да се пофалат со победа против Швајцарецот, единствена досега во досегашните седум пресметки со Федерер која ја имаше во финалето на УС Опен во 2014 година…

„Ме растури тогаш на УС Опен. Се надевам дека утре нема да биде така, но сигурно очекувам едно супер финале. Марин е навистина одлично момче и феноменален тенисер. Се познаваме долго и среќен сум што токму со него ќе го играм ова големо финале. Заслужи да биде во финалето“ – истакна 35-годишниот Швајцарец, притоа дополнувајќи:

„Привилегиран сум. Ова многу ми значи, повторно да може да излезам на централниот терен… Имав тешка година, морав да бидам смирен и да донесам добра одлука. Чекав малку подолго, но успеав, и среќен сум поради тоа“.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.