Федерер го преслуша Вавринка во финалето на Индијан Велс - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
26/05/2017 16:51
Ракомет
25/05/2017 21:10
Коментари
25/05/2017 18:53
Фудбал
25/05/2017 14:47

Федерер го преслуша Вавринка во финалето на Индијан Велс

Федерер го преслуша Вавринка во финалето на Индијан Велс

Роџер Федерер стана највозрасен победник во историјата на Индијан Велс, откако во финалето го совлада својот сонародник Стан Вавринка со 2-0 во сетови. Тој покажа дека е во одлична форма, откако претходно го освои и Австралија Опен.

Федерер лесно го освои првиот сет, откако Вавринка имаше големи проблеми со реализацијата на својот втор сервис. Направи брејк и го комплетираше сетот со 6-4 во гемови.

Но, потоа Вавринка успеа да го одземе сервисот на Федерер на стартот на вториот сет. Се чинеше дека ќе може да се врати во мечот. Сепак, Федерер брзо возврати и израмни на 3-3, а потоа и уште еднаш го одзема сервисот на противникот во 12.гем за конечни 7-5 и триумф во Индијан Велс. Тоа е петта круна за Федерер на Индијан Велс, јубилејна 50.титула на Мастерс 1000 серијата, и вкупно 90.во кариерата.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.