Федерер испишува историја: И самиот сум изненаден што толку победувам... - Екипа
Сакај СПОРТ!   Читај Спорт!   Живеј СПОРТ!
Ekipa
Топ Вести
Фудбал
30/03/2017 14:31
Фудбал
30/03/2017 10:28
Интервју
29/03/2017 16:15
АвтоМото
29/03/2017 21:27

Федерер испишува историја: И самиот сум изненаден што толку победувам…

Федерер испишува историја: И самиот сум изненаден што толку победувам…

Роџер Федерер и самиот ја опишуваа оваа 2017 година како „бајка“по неговите извонредни игри со кои Швајцарецот продолжува со освојување на трофеи. По триумфот на Австралија опен, големиот ас се закити и со петтиот пехар во кариерата во Индијан велс. Тоа беше вкупно 90. пехар во кариерата на Федерер и 25. Мастерс-титула за Швајцарецот, кој воедно стана и највозрасен тенисер кој успеал да триумфира на некој од Мастерс-турнирите. Имено, Федерер го стори тоа на возраст од 35 години и седум месеци, уривајќи го рекордот на Андре Агаси, кој во 2004 година го освои турнирот во Синсинати на возраст од 34 години и три месеци.

Да бидам искрен, и самиот сум изненаден што толку победувам, но се се сведува дека сум одморен и свеж. Кога во октомври минатата година поради проблем со коленото морав да паузирам до крајот на сезоната, решив на тоа да гледам како на можност да одморам, да ги наполнам батериите и да се вратам во топ-форма. Сега се случува токму тоа, уживам во „бајката“ и сигурно не планирам да застанам, се гледаме на истото место следната година“ – порача Федерер пред навивачите на главниот терен во Индијан Велс.

Швајцарецот со триумфот на овој турнир се искачи на шестата позиција на најновата АТП-листа. Тој би можел дополнително да скокне со успех на следниот турнир во Мајами, на кој нема да настапат првите двајца носители, Енди Мареј и Новак Ѓоковиќ, поради повреди на лакотот.

Advertisement

Редакцијата на Екипа се оградува од сите коментари со навредлива и заканувачка содржина што ќе ги пласираат читателите. Воедно, бара од сите свои читатели да се воздржат од навреди по национална и верска основа. Таквите коментари ќе бидат повлечени.